Kişi hürriyeti ve güvenliği
The liberty and security of person
  1. Tez No: 249914
  2. Yazar: AHMET EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı diğer hak ve hürriyetlerin de temelini oluşturmaktadır. Bir tehlike altına girmeksizin bir hakkın kullanımının söz konusu olabilmesi için bireyin bedensel bütünlüğünün sağlanması şarttır. Bu önemi itibari ile ve ülkemiz hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvuruların büyük çoğunluğunun sözleşmenin 5. maddesindeki kişi hürriyeti ve güvenliği ile ilgili hükümlerin ihlali oluşturduğu için kişi hürriyeti ve güvenliği kavramını inceledik.Çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak kişi hürriyeti ve güvenliği kavramını izah ettikten sonra tarihsel gelişimine göz attık. İngiltere'de, Amerika'da, Fransa'da ve ülkemizdeki tarihsel sürecini inceledik. Özellikle İngiltere'de 1679 tarihinde ilan edilen ve kişi hürriyeti ve güvenliği kavramının en temel belgesi niteliğindeki Habeas Corpus Act'ı değerlendirdik.Çalışmamızın ikinci bölümünde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında kişi hürriyeti ve güvenliği kavramını inceledik. AİHS 5. maddesinde yer alan hükmü ayrıntılı olarak izah ettik. Sözleşmenin 5. maddesinin incelenmesi sırasında konu ile alakalı AİHM Kararlarına değindik. İkinci bölümün son kısmında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye aleyhine vermiş olduğu ihlal kararlarından Yağcı ve Sargın, Mansur, Çakıcı, Ağırağ ve diğerleri olmak üzere 4 kararı inceledik.Çalışmamızın 3. ve son bölümünde kişi hürriyeti ve güvenliği kavramının Türk Hukukunda uygulanış biçimini değerlendirdik. Bu bölümü iki kısma ayırdık. İlk kısımda anayasa hukuku açısından Kişi hürriyeti ve güvenliği kavramını açıkladık. Anayasa Mahkemesi'nin örnek kararlarına da yer verdik. İkinci kısımda ceza hukuku açısından kişi hürriyeti ve güvenliği kavramını açıkladık. Genel olarak koruma tedbirlerini, tedbirlerin özelliklerini ve tedbirlere hakim olan ilkeleri izah ettik. Yakalama, gözaltına alma, tutuklama ile adli kontrol koruma tedbirlerini şartları ve uygulanış biçimini aktardık.Son olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun da Kişi hürriyeti ve güvenliği kavramının korunduğu suç tiplerini izah ederek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
The right to liberty and security of person constitutes the basis of other rights and freedoms. For the use of a right without an endangered, providing the individual?s right to bodily integrity is essential. Because of this importance and as most of the applications about our country made to the European Court of Human Rights constitute the fifth article of the contract relevont to violation of provisions about liberty and security of person; we examined the concept of liberty and security of person.In the first chapter of our study, after we explain the concept of liberty and security of person, we browse the historical development and process of it in England, the USA, France and our country ; Turkey. We evaluate especially the Habeas Corpus Act which is declared in England in 1679 and assumed to be the basic document of the concept of liberty and security of person.In the second chapter of our study, we examine the liberty and security of person in the context of European Human Rights agreement. We explain the provisions contained in the fifth (5th) article of the agreement in detail and mention the relevant decisions of the European Court of Human Rights against Turkey including Yağcı and Sargın, Mansur, Çakıcı and Ağırağ the others.In the third and last chapter of our study,we examine the concept of liberty and security of person in means of its application in Turkısh Law. We divided this section into two. In the first one, we explain the Liberty and security of person in means of Constitutional Law. We also include examples of court decisions. In the second section, We explain the concept of liberty and security of person in means of penal law. In general, we explain the protective measures, properties of these measures and the principles for them. We conveyed information about judicial control, protective measures, conditions and application of landing a criminal, taking into custody and arrest.Finally we complete our study with the explanation of crime types against which the concept of liberty and security of person is protected by the Law No.5237 Turkish Criminal Code.