Gülten Dayıoğlu'nun romanlarında genç kız
Young girl in Gülten Dayioğlu's novels
- Tez No: 228083
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PARLATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gülten Dayıoğlu, roman, çocuklar ve gençler, genç kız, eğitim, bireysel ve sosyal yaşam, bağnazlık ve eleştiri, tip, karakterİçinde bulunduğumuz bilgi çağında edebiyatın, özellikle onun bir dalı olan romanın çocuk ve gençlerin eğitiminde önemli bir işlevi yerine getirdiği gözlemlenmektedir. Dünyada, özellikle çocuklara ve gençlere yönelik olarak kaleme alınmış romanlar yoluyla sözü edilen yaş grubundaki bireyler; insan ilişkilerini, çevreyi, toplumu, hayatı, kısacası dünyayı tanıma olanağı bulurlar.Ülkemizde de çocuklara ve gençlere yönelik romanlar kaleme alan yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarlardan biri olan ve verimli kalemiyle bu alanda büyük bir boşluk dolduran Gülten DAYIOĞLU son yıllarda giderek artan popülaritesiyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Yazarın kurgusal gücünün ve akıcı üslubunun eseri olan romanlarında bireysel ve sosyal yaşamlar iç içe verilmektedir. Bir biri içine geçmiş bu yaşam dairelerinde, yazarın sözcüklerle çizdiği roman karakterleri ya da tipler önemli bir işlev görmektedirler.Söz konusu tipler üzerinden Dayıoğlu, bireysel ve sosyal gözlemlerini somutlaştırırken adeta toplumun ortak duygularını ve düşüncelerini dile getirir; çoğu zaman da yerleşmiş birtakım bağnazlıkları, çağ dışılıkları kahramanlarının yaşadıkları sıkıntılar ışığında gözler önüne serer ve yerer.Biz bu çalışmamızda Dayıoğlu'nun gençlik dizisi eserlerinden olan Yeşil Kiraz, Yeşil Kiraz 2, Sekizinci Renk, Mo'nun Gizemi, Yada'nın Gizilgücü adlı romanlarındaki genç kız tiplerini araştırdık. Bu romanlardaki genç kız tiplerini gösterdikleri karakteristik özelliklere göre adlandırarak sınıflandırdık. Bu sınıflandırma sonucunda ortaya çıkan durumu psiko-sosyal bağlamda ele aldık.
Özet (Çeviri)
In the technology age we are in, it has been observed that the literature and especially its branch,novel, have a key function in educating children and teenagers. In the world, individuals at the mentioned age groups get the opportunity to know human relations, environment, society, life, in short the world they live in through the novels aiming at children and teenagers.In our country, there are novelists writing novels with the aim of educating the young. One of these novelists,Gülten Dayıoğlu, who fills the emptiness in this field satisfactorily, has been taking a lot of attraction with her increasing popularity lately. As an outcome of her fictional power and fluent style, in her novels individual and social life styles are presented together. In the novels where different life styles are told together, the novel characters, and types drawn by the author?s words fulfil an important function. While concretizing her individual and social observations of the mentioned types, Dayıoğlu expresses the common thoughts and feelings of the society, and mostly brings the confirmed zealotry, and unmodernity into the sight and criticize them severey in the light of the hardships the heros and heroines go through.In this study, we have examined the type of ? young girl? existing in the novels Yeşil Kiraz, Yeşil Kiraz 2, Sekizinci Renk, Mo?nun Gizemi, Yada?nın Gizilgücü, which are the youth series of the author.Then, we have classified the types of young girls by naming them according to the characterisrics they display.Finally, we have discussed the situation resulted from this classification in the psycho-social context.