Flüvyal jeomorfoloji konularında gezi-gözlem metodu ve değerlendirilmesi
Excursion-observation method in fluvial geomorphology subject and assessment
- Tez No: 228128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada coğrafya lisans programında yer alan flüvyal jeomorfoloji konularında gezi-gözlem metodunun kullanımı ve öğrencilerin coğrafi becerileri ve öğrenmesi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.Coğrafyada arazi çalışmaları, geniş bir çevre tarafından lisans eğitiminin temel parçalarından biri olarak algılanmakta ve genellikle gerek öğretim elemanları gerekse de öğrenciler öğrenme ve öğretmenin en etkili ve keyifli yöntemlerinden biri olduğu konusunda hem fikir kalmaktadırlar. Arazi çalışmaları çok farklı derslerin, geniş bir kapsamda araştırılmasına olanak sağlamakta ve coğrafya programı içindeki pek çok teorik ve pratik kavramın bütüncül bir yapıda ortaya konmasında çok değerli bir role sahiptir.Gezi-gözlem metodunun değerlendirilmesi için coğrafya programı birinci sınıf öğrencileri bir arazi gezisine götürülmüş, veriler, arazi öncesi ve sonrası uygulanan iki adet sormacadan elde edilmiştir. Bu verilere göre;Öğrencilerin gözlem, harita ve araştırma becerilerinde anlamlı bir gelişme bulunmuştur, ayrıca öğrenciler arazi ve araştırma teknikleriyle birlikte analitik becerilerinde de ilerleme kaydetmişlerdir. Bununla beraber öğrenciler arazi gezisinin teorik bilgilerinin uygulamalarla bütünleştiği konusunda hemfikirdir. Flüvyal jeomorfoloji konularında ise veriler, temel oluşturan altı madde de (erozyon, birikim, sekiler, kaide seviyesi, yarma vadi) öğrenciler gelişim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it?s been aimed to put forward the use of the `excursion-observation method? in fluvial geomorphology subjects in undergraduate geography program; the influence of this method on the students geographical skills and learning.`Excursion-observation method? is widely regarded as an essential part of undergraduate education in geography and lecturers generally agree that it represents one of the most effective forms of teaching and learning for both staff and students. Field studies provide the opportunity to experiment with a wide variety of different modes of course delivery and have a valuable role as a vehicle for the integration of many theoretical and practical concepts taught within a geography degree.In this research, a field trip has been carried out with the students of a first year geography class and the data has been collected by two questionnaires which have were applied before and after the field trip. According to this data;It has been found out a meaningful development on observational, map and research skills of the students and also they advanced their field and research techniques, analytical skills and the integradation of the subjects from theory to practice after the field trip.. For the fluvial geomorphology subjects the data showed the advance of the students in all six matters of basic subjects (erosion, deposition, terrace, base level, and drainage and cleavage valley).