İnsan yüzü ve fotoğraflarından alınan antropometrik ölçülerle kimlik tespiti ve cinsiyet tayini
Identity and sex determination with antropometric measures taken from human face and photographs
  1. Tez No: 228152
  2. Yazar: SEÇİL GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada; sosyal, psikolojik vb gibi çeşitli çevresel etmenlerin etkisiyle giderek artan suçlu ve suçluluk oranı, yeni kimliklendirme yöntemlerinin bulunmasını gerekli hale getirmiştir. Resmi kayıtların iyi tutulduğu ülkelerde; el ayası ve parmak izleri, iris ve retina tarama, yüz tanımlama, DNA analizi, dişlerle ilgili kayıtlar, kan grubunu içeren laboratuar kayıtları vb. belgeler, kimliklendirme çalışmalarında çok işlevseldir. Ülkemizde bu belgelerin kayıtlarının eksikliği ya da olmaması kimlik tespitini güçleştirmektedir. Bu tezde herhangi bir belgeye, kayıta gerek duymadan bireyin kimliğinin tespit edilmesi ile bu problem biraz da olsa aşılmaya çalışılmıştır. Bunun için 20 yaşını aşmış 100 erkek ve 100 kadın bireyden oluşan bir örneklem grubu oluşturulmuş ve bu bireylerin ön ve yan cepheden olmak üzere birer fotoğrafları çekilmiştir. Bireylerin yüzlerinden alınan, önceden belirlenmiş 20 antropometrik ölçü, daha sonra fotoğrafları üzerinden de alınmaya çalışılmıştır. Alınan ölçüler ve ölçülerden oluşturulan endislerden kimlik tespit etmeye ve yine bu ölçü ve endislerden hesaplanan diskriminant formülleri ile de cinsiyet tayini yapılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçların ne derece güvenilir olduğu tartışılmış ve yapılan diğer çalışmalarla da karşılaştırılmıştır.Bireylerin yüzlerinden alınan ölçüler fotoğraflarından alınan ölçülerle karşılaştırıldığında bioto basion süperior genişlik, dış kantal uzaklık, burun genişliği, kulak yüksekliği ölçüleri arasında fark olduğu ve bu farkın t testi sonucuna göre p< 0,001 düzeyinde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bigonial genişlik, trichion gnathion uzunluğu, tüm yüz yüksekliği, dudak genişliği, dudak yüksekliği ve kulak genişliği ölçülerindeki fark ise az olup bu fark test sonucunda anlamlı bulunmamıştırBu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre canlı bir bireyden alınan iç kantal uzaklık, yüz genişliği, bigonial genişlik, dudak genişliği, üst yüz yüksekliği ve tüm yüz yüksekliği ölçülerinin bireyin fotoğrafı üzerinden de alınabildiği sonucuna varılmıştır. Diğer ölçülerden; dış kantal uzaklık, burun genişliği, burun yüksekliği ve kulak yüksekliği ölçülerinin ise fotoğraf üzerinden alınamayacağı belirlenmiştir.Ölçüler ve onlardan hesaplanan endislerden oluşturulan formüllere göre ise bir fotoğrafta, kulak genişliği ölçüsünden hesaplamış olduğumuz formülle (tek değişkenli) %71,5 güvenilirlilik ile cinsiyet ayrımı yapılabilmektedir. Tüm yüz yüksekliği ve kulak genişliği ölçüleriyle oluşturulan formülden ise (çok değişkenli) %79'luk güvenilirlilik oranıyla cinsiyetin belirlenebileceği tespit edilmiştir.Fotoğraflar üzerinden sadece 2 endis hesaplanabilmiş ve bunlardan toplam yüz endisinden elde edilen formüle göre de cinsiyet ayrımı % 64 güvenilir olarak belirlenmiştir.ÖZETİnsan Yüzü Ve Fotoğraflarından Alınan Antropometrik Ölçülerle Kimlik Tespiti Ve Cinsiyet TayiniDünyada; sosyal, psikolojik vb gibi çeşitli çevresel etmenlerin etkisiyle giderek artan suçlu ve suçluluk oranı, yeni kimliklendirme yöntemlerinin bulunmasını gerekli hale getirmiştir. Resmi kayıtların iyi tutulduğu ülkelerde; el ayası ve parmak izleri, iris ve retina tarama, yüz tanımlama, DNA analizi, dişlerle ilgili kayıtlar, kan grubunu içeren laboratuar kayıtları vb. belgeler, kimliklendirme çalışmalarında çok işlevseldir. Ülkemizde bu belgelerin kayıtlarının eksikliği ya da olmaması kimlik tespitini güçleştirmektedir. Bu tezde herhangi bir belgeye, kayıta gerek duymadan bireyin kimliğinin tespit edilmesi ile bu problem biraz da olsa aşılmaya çalışılmıştır. Bunun için 20 yaşını aşmış 100 erkek ve 100 kadın bireyden oluşan bir örneklem grubu oluşturulmuş ve bu bireylerin ön ve yan cepheden olmak üzere birer fotoğrafları çekilmiştir. Bireylerin yüzlerinden alınan, önceden belirlenmiş 20 antropometrik ölçü, daha sonra fotoğrafları üzerinden de alınmaya çalışılmıştır. Alınan ölçüler ve ölçülerden oluşturulan endislerden kimlik tespit etmeye ve yine bu ölçü ve endislerden hesaplanan diskriminant formülleri ile de cinsiyet tayini yapılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçların ne derece güvenilir olduğu tartışılmış ve yapılan diğer çalışmalarla da karşılaştırılmıştır.Bireylerin yüzlerinden alınan ölçüler fotoğraflarından alınan ölçülerle karşılaştırıldığında bioto basion süperior genişlik, dış kantal uzaklık, burun genişliği, kulak yüksekliği ölçüleri arasında fark olduğu ve bu farkın t testi sonucuna göre p< 0,001 düzeyinde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bigonial genişlik, trichion gnathion uzunluğu, tüm yüz yüksekliği, dudak genişliği, dudak yüksekliği ve kulak genişliği ölçülerindeki fark ise az olup bu fark test sonucunda anlamlı bulunmamıştırBu çalışma sonucunda elde edilen verilere göre canlı bir bireyden alınan iç kantal uzaklık, yüz genişliği, bigonial genişlik, dudak genişliği, üst yüz yüksekliği ve tüm yüz yüksekliği ölçülerinin bireyin fotoğrafı üzerinden de alınabildiği sonucuna varılmıştır. Diğer ölçülerden; dış kantal uzaklık, burun genişliği, burun yüksekliği ve kulak yüksekliği ölçülerinin ise fotoğraf üzerinden alınamayacağı belirlenmiştir.Ölçüler ve onlardan hesaplanan endislerden oluşturulan formüllere göre ise bir fotoğrafta, kulak genişliği ölçüsünden hesaplamış olduğumuz formülle (tek değişkenli) %71,5 güvenilirlilik ile cinsiyet ayrımı yapılabilmektedir. Tüm yüz yüksekliği ve kulak genişliği ölçüleriyle oluşturulan formülden ise (çok değişkenli) %79'luk güvenilirlilik oranıyla cinsiyetin belirlenebileceği tespit edilmiştir.Fotoğraflar üzerinden sadece 2 endis hesaplanabilmiş ve bunlardan toplam yüz endisinden elde edilen formüle göre de cinsiyet ayrımı % 64 güvenilir olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Continually increasing ratio of criminal and criminality due to various environmental factors such as social, psychological factors in the world has necessitated the invention of new identification methods. In countries where official registrations are kept well, documents such as palm and finger prints, iris and retina scanning, face identification, registration related to teeth, laboratory registrations including blood group are very effective. The lack or inexistence of the registration of these documents in our country makes identity determination difficult. This problem is somewhat tried to be solved through this thesis by determination of the identity of the individual without need for the registration. For this purpose, a sample group consisting of 100 men and 100 women over 20 years age is formed and one picture each from the front and the side of these individuals are taken. Trial is made for taking 20 anthropometric measures that are previously determined and taken from the faces of the individuals also from their photographs. Effort is made for determining identity from the measures that are taken and indices formed from the measures and designating the gender with discriminant formulas calculated again from those measures and indices.