Neural and cognitive underpinnings of trustworthiness in the prefrontal cortex via optical brain imaging
Bireylerin güven temelli karar verme süreçlerinin beyinsel izdüşümlerinin optik beyin görüntüleme sistemi kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 582532
  2. Yazar: ALİ TAYLAN BİLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Psikoloji, Science and Technology, Bioengineering, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İnsan yüzü, çekicilik, sakinlik ve güvenilirlik gibi çeşitli özelliklerin bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Kısa süreliğine tek bir bakış bile birinin tutumunu etkileyebilir. Bu deneysel çalışma, optik beyin görüntüleme (fNIRS) yöntemi ile yüz fotoğraflarındaki güvenilir yargıların sinirsel ilişkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Deneysel tasarım, sunulan fotoğrafları 4000 milisaniye boyunca izledikten sonra kategorilere ayırmak için geliştirilmiştir. Katılımcıların yanıtları 3 puanlık Likert ölçeğinde toplandı. Elde edilen bulgular, belirli bir optod (O-3) arasında pozitif ve negatif cevaplar arasında anlamlı düzeyde nöral aktivasyon farkı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, birkaç farklı optod arasında diğerlerine karşı nötr tepkiler için üç optodda (12, 14 ve 16) istatistiksel olarak anlamlı seviyede nöral aktivasyon farklılıkları saptanmıştır. Sonuçlar aynı zamanda yüz aktivasyon kodlama analizi ile fotoğrafların belirginlik seviyelerinin yanı sıra fotoğraftaki bireylerin duygusal durumlarına göre de kontrol edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen veriler, güvenilirlik seviyesinin belirli bir düzeyde anlaşılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human face has been considered to be an indicator of various attributes including attractiveness, calmness, and trustworthiness. Even a single look for a short duration might have an influence on one's attitude. This empirical study aimed to understand the neural correlates of trustworthiness judgments on face photos via an optic brain imaging (fNIRS) method. The experimental design has been developed to categorize the presented photos after watching them for 4000 milliseconds. The responses were collected within a 3-point Likert scale. The obtained findings indicate that there is a significant level of neural activation difference between positive and negative responses among a specific optode (Optode-3). Moreover, there are also significant levels of neural activation differences for the neutral responses versus others among 3 optodes (Optodes 12, 14, and 16). The results were also controlled regarding the saliency levels of the photos as well as the emotional states of the individuals in the photos via facial activation coding analysis. Overall results imply that trustworthiness level might be understood at a certain level.