Finansal tablo hilelerinin değerlendirilmesi ve bu kapsamda hasılatın kaydedilmesinde özellikli durumlar
Analysis of financial statement fraud and special situations in revenue recognition
  1. Tez No: 228164
  2. Yazar: SİBEL ULUSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Finansal tabloların yanıltıcı bir biçimde sunulması piyasalara olan güveni zedelemektedir. Bu etki dikkate alınarak çalışmanın amacı finansal tablo hilelerinin incelenmesi olarak seçilmiştir. Bu çerçevede, çalışmada öncelikle kavramsal çerçeve oluşturulmak üzere konuya ilişkin terim ve tanımlar incelenmiştir. Takiben ise hileye neden olan motivasyonlar belirtilmiş ve temel hile yöntemleri incelenmiştir. Çalışmada hile yöntemleri arasında en sık rastlanan hasılatın kaydedilmesi üzerinde yoğunlaşılmıştır. Öncelikle bu hususa ilişkin düzenlemeler incelenmiş, ardından şirketler tarafından hasılatın kaydedilmesinde kullanılan hile yöntemleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise finansal tablo hilelerin azaltılması ve ortaya çıkarılması için önerilerimiz sunulmuştur. Bunlar arasında, kurumsal yapı ile iç kontrol sistemlerinin geliştirilmesi, bağımsız denetimin kalitesinin artırılması, nakit akımlarının analizi, düzenleyici ve denetleyici kuruluşların yetkileri ve rolünün etkinleştirilmesi, hasılatın kaydedilmesine ilişkin kamuyu aydınlatma ilkelerinin revize edilmesi hususları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Misstatements and fraud in the financial reports impair the users? trust to the financial system. Considering the magnitude of that effect, the objective of the study was designated as exploration of financial statement irregularities. Firstly, relevant terms and definition were examined to be able to set an appropriate theoretical framework for the study. Then, motivating factors for fraud and common fundamental fraud methods were investigated. The main focus of the study is one of the most common areas subject to fraud, revenue recognition. Initially, the rules and regulations related to revenue recognition were analyzed. Subsequent to that fraud techniques which are used to misrepresent revenue have been observed. Consequently, our proposals for reducing and shading light on the fraud in financial reporting were provided including improvement of corporate governance, internal control and quality of audit services, cash flow analysis, increase the efficiency of the role of regulatory and enforcement institutions in supervision of financial reporting and revision of disclosure requirements regarding revenue recognition.