Milliyetçilik ve faşizm Türkiye'de ırkçı milliyetçilik üzerine bir inceleme
Nationalism and fascism an analysis on racist nationalism in Turkey
- Tez No: 228163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 327
Özet
Türk siyasi tarihine ırkçılık-turancılık davası? olarak geçen olay, egemen siyasi tarih anlatısında, Türk Milliyetçiliği ideolojisinde 2. dünya Savaşı'nın etkisinde gerçekleşen bir tür ?sapma? olarak tasvir edilmektedir. Oysa çıkardıkları dergiler ve yayınladıkları kitaplara daha yakından bakıldığında, bu davada yargılananların, yalnızca ırkçı ve Turancı olmakla kalmayıp daha geniş ve bütünlüklü bir dünya görüşüne sahip oldukları gözlemlenmektedir.Bu çalışmada ?Türkçü faşist ideoloji? olarak adlandırılan bu dünya görüşü, faşist ideolojinin evrensel şeması ile birebir uyum içerisindedir. Irkçılık, devlet tapınmacılığı, savaş yanlılığı, anti-entelektüalizm ve tüm bunları kapsayacak şekilde anti-komünizm bu ideolojinin en önemli unsurlarıdır.Türkçü faşist akımın mensupları, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet'e intikal eden Türkçülüğün mirasını sahiplenmiş, Kemalist milliyetçilik anlayışını yetersiz bularak aşmaya çalışmış ve 2. Dünya Savaşı sonrasının Soğuk Savaş dünyasına Türkçü faşist ideolojiyi intikal ettirmeyi başarmışlardır.Türkiye'de sol düşüncenin kitlelerle buluşmaya başladığı yıllarda, anti-komünist cephenin oluşturulmasında, 1950'lerde Türkçü faşistler tarafından kurulan milliyetçi dernekler büyük rol oynamış, önce CKMP sonra da MHP adı altında örgütlenen paramiliter güç, 1944 ırkçılık-turancılık davasının sanıklarından Alparslan Türkeş tarafından kurulmuştur.MHP'nin ve ülkücü hareketin ideolojisinin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için Türkçü faşist kökenlerin mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, hem Türkçü faşizmin tarihsel seyri üzerinde durularak Türk siyasi tarihi içerisindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmış hem de dergiler ve kitaplar üzerinden ideolojinin içeriğine yönelik bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact gone down in Turkish political history as ?racism-Turanism case? has been described in prevailing political history as a sort of ?deviation? occured under the influence of World War II in Turkish Nationalism. However, considering the periodicals issued and the books published, those who stood this trial have been observed to be not only racist and Turanist but also to have a broad and coherent world view.In this work, this world wiev called as ?Turkist fascist ideology? will be considered as being in exact accordance with the universal chema of fascist ideology. Racism, the deification of the state, pro-war stance, anti-intellectualism and anti-communism embracing of all of the previous are the basic tenets of this ideology.Members of Turkist fascist movement maintained the Turkism heritage devolved upon Turkish Republic from Ottoman Empire, tried to go beyond the limits of Kemalist nationalism, and furthermore, passed the Turkist fascist ideology on the period of Cold War after World War II.In the years when the leftist ideas was begun to be met with the masses, nationalist associations, which had been found by the Turkist fascist in the 1950s, played a large role in the formation of anti-communist front. Para-militer forces were organized by Alparslan Türkeş, who was the one of the defendants of the 1944 rasicm-Turanism trial, initially under the name of CKMP and afterwards under the name of MHP.In order to perceive MHP and the ideology of ülkücü (idealist) movement accurately, the origins of Turkist fascism should be known. In this work, on the one hand the historical course of Turkist fascism has been considered and its place in the political history of Turkey has been introduced, and on the other hand an analysis towards the content of the ideology via periodicals and books has been made.