Tarih boyunca park ve bahçelerde su kullanımı ve yeni bir bahçe tasarımı: Su bahçeleri
Water utilization in parks and gardens throughout the history and a new garden design: Water gardens
- Tez No: 22819
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tüm canlılar ve özellikle insan için vazgeçilmez bir madde olan su, havayla birlikte yaşamın en önemli öğesidir. Bu nedenle insanlar, tarih boyunca su kaynaklarının çevresinde yerleşmişler ve suyu yaygın olarak kullanmak amacıyla gözlem ve deneyimlerinden yararlanarak su yapıları inşa etmişlerdir. Gelişen uygarlıklara paralel olarak suyun estetik önemini de kavrayan insanlar, ona park ve bahçelerde yer vermişlerdir. Günümüzde ise endüstrileşme nedeniyle doğal su kaynaklarının hızla yok edilmesi, park ve bahçelerde su kullanımını artırmıştır. Bu ortamlarda suyun, bitkisel bir kompozisyon içinde sunulduğu su bahçeleri, doğal su kaynaklarına benzetilmeleri nedeniyle en çok tercih edilen özel bahçelerdir. Günümüzün gelişmiş ülkelerinde bir endüstri dalı olan konuya, ne yazık ki ülkemizde yeterli önem verilmemektedir. Hem ülkemizin zengin su florasını tanıtmak hem de ekonomimize katkıda bulunmak amacıyla su bahçelerinin bir an Önce kurulmasının gerekliliği bu eserde vurgulanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Su, su kullanımı, su yapıları, bahçe ve peyzaj sanatı tarihi, bahçe tasarımı, su ve tasarım, su bahçesi, su bitkileri.
Özet (Çeviri)
Water, together with air, is an inevitable part of life for all species, and especially for human race. Man, therefore had settled around the water resources throughout the history, and build water installations by using his observations and experiences in relation to water in order to use it effectively. Recognizing its aesthetic significance in line with the developing civilizations, man has used water in parks and gardens extensively. And in our time, the rapid exhaustion of natural water resources due to industrialization has lead to increased water utilization in parks and gardens. The water gardens, in which the water is present with a vegetative composition, are the most preferred special gardens for they resemble the natural water resources. Unfortunately, our country fails to give proper importance to this issue which is already an industrial sector in developed countries of our time. In this study, it is emphasized that water gardens should be built as soon as possible both for promoting the rich aquatic plants of our country and making contributions to our global economy. KEY WORDS: Water, water utilization, water installations, garden and landscape art history, garden design, water and design, water garden, aquatic plants.