Ankara Altındağ ilçesinde açıkyeşil alan ilişkileri ve peyzaj mimarlığı açısından alınması gerekli önlemler
Relationships of open and green areas in Ankara Altındağ district and mesaures to be taken from the standpoint of landscape architecture
- Tez No: 22820
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA ALTINDAĞ İLÇESİ 'NDE AÇIK YEŞİL ALAN İLİŞKİLERİ VE PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDAN ALIMMASÎ GEREKLİ ÖNLEMLER Füsun ERDURAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Nizamettin KOÇ 1992 i Sayfa: 270 Jüri: Prof Dr, Nizamettin KOÇ Prof Dr. Yüksel ÖZTAN Doç. Dr. Aydın GÜNEY Kentin yapay yaşam ortamında açık-yeşil alanların sağlık ve estetik yönden değeri son günlerde önemle üzerinde durulan konulardandır. Ankara'nın yoğun yapısı içinde kent insanı tüm kirletici unsurlarla bir arada yaşamaktadır. Bu yaşam şartlarında açık-yeşil alanların korunarak geliştirilmesi unutulmaktadır ve bu da kentin ve kent halkının sağlığını tehdit etmektedir.iv Ankara'nın konum ve tarihi açıdan en önemli ilçelerinden olan Altındağ İlçesi 'nde de açık-yeşil alan sorunları büyük boyutlardadır. Bu sorunların iyi saptanarak kalıcı çözümler alınabilmesi, sistemli bir açık-yeşil alan politikası ile gerçekleştirilebilecek tir. Ankara'nın ilk kuruluş dönemlerinde Kale çevresinde başlayan yerleşim, Cumhuriyet yıllarından sonra çevreye doğru gelişmiştir. Altındağ İlçesi böylece sistemsiz bir şekilde, kontrol edilemeksizin gelişme göstermiştir ve bu doku içinde açık-yeşil alanlar göz ardı edilmiştir. Merkezdeki yoğun ve çarpık yapılmasını ile çevredeki kopuk, dağınık yerleşim zıtlıklar oluşturmuş ve zamanla açık-yeşil alan gereksinimi kaçınılmaz hal almıştır. Ancak bu yoğunyerleşimde yeşil alan olarak ayrılabilecek yerler imar parselleri arasındaki boşluklardan, ufak alanlardan oluşmaktadır. Gelir düzeyi düşük olan, merkeze yakın bölgelerde oturamayan genelde kırsal kökenli halk ise gecekondu şeklinde İlçe'de yerleşim göstermiştir. Bu bölgeler, yerleşen kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda gelişmiştir. Yeşil dokuya hakim olan bu bölgeler plansız ve programsızca oluşmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ankara, Altındağ, kentleşme, açık-yeşil alan. Peyzaj Mimarlığı, çevre, açık-yeşil alan önerileri.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Hasten? Thesis Relationships of open and green areas in Ankara Altındağ District and mesaures to be taken from the standpoint of Landscape Architecture Füsun ERDURAN Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Nizaraettin KOÇ 1992. Page: 270 Jury: Prof Dr. Nizamettin KOÇ Prof Dr. Yüksel ÖZTAN Assoc. Prof Dr. Aydın GÜNEY The hygienic and esthetic value of open and green areas with artificial life of City, is one of the topics on which much emphasis has been laid resently. The city dweller in the dense buildiy of city lives together with all pollutive elements. The protection and improvement of open and green areas in this environment of life isTİ of open and green areas in this environment of life is the first thing that should be always borne in mind, and this has, certainly, a capital importance for the health of population and the city. Also the problems of green and open areas in Altındağ, which is one of the most importent districts of Ankara from the historical and positional point of view, gained great dimensions. Lasting solutions for thes problems can only be found and realized by carefully determining systematic policies of open and green areas. During the foundation periods of Ankara settlement around the Citadel (Kale), spread and developped to perimeter follawing the years of Republic. Bo Altındağ District has grown out of control unsystematiclly and within this struction, open and green areas, have been disregarded. Incoherent and scattered settlement at perifery of Ankara together with dense and distanted buildings in the central part of city, has creted a dispensed settlement contraste, and as time passed, the need for opeen and green areas became unavoidable. But in the dense settlement,, plats of lands that could have been assigned as green areas, are composed of spaces amoung construction parsels, and small areas. As for the people with a rural origin who can not live in the central part of the city pecuniary problems settled in squatter-housing of the city. These regions have developped in the direction of its own people's needs unfortunately, these areas dominating greenVİİ tissue, has not been done in accordance with any plan and programme whatsoever. KEY WORDS: Ankara, Altındağ, urbanization, open and grean areas, Landscape Architecture, environment, offers open and green areas.