Ankara Yenimahalle ilçesinde açık yeşil alan ilişkileri ve peyzaj mimarlığı açısından alınması gerekli önlemler
The Relationships of the green and open areas in the Yenimahalle district of Ankara and precautions to be taken for landscape architecture
  1. Tez No: 22818
  2. Yazar: SELMA YURDDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA YENİMAHALLE İLÇESİNDE AÇIK- YEŞİL ALAN İLİŞKİLERİ VE PEYZAJ MİMARLIĞI AÇISINDAN ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER Selma Yurddaş Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabil im dalı Danışman: Doç. Dr. Mükerrem Arslan 1992, Sayfa 291 JÜRİ : Prof.Dr. Yalçın Memlûk Doç. Dr. Mükerrem Aralan Doç. Dr. Güniz Akıncı Kentleşme hareketleri sırasında ortaya çıkan en önemli sorun, rekreasyon, estetik ve sağlık yönünden gerekli olan yeşil alanların yerleşimler tarafından sürekli olarak tüketilmesidir. Açık ve yeşil alanlar, kentleşme hareketleri sonucunda doğa ile insan arasındaki kopmuş olan bağları onararak insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak kentsel mekanlardır. Ancak açık ve yeşil alanlar çok amaçlı ve sistemli bir planlama ile kendilerinden beklenen fonksiyonları yerine getirebilir.IV Son yıllarda kent merkezleri gibi, bağlı ilçeler de çarpık kentleşmeden nasibini almakta, kırdan kente kontrolsüz göçlerin baskısı ile yapılar sıklaşmakta, kat yükseklikleri artmakta ve bir yandan yeşil alan oranı düşerken diğer yandan mevcut yeşil alanlar zarar görmektedir. Bu yöndeki gelişmelerin görüldüğü Ankara ilçelerinden biri de Yenimahalle'dir. Alt ve orta gelir gruplarının konut gereksinimini karşılamak amacıyla, kente 6-7 km uzaklıkta uydu bir kent olarak gerçekleştirilen Yenimahalle; hızlı nüfus artışı, çeşitli dönemlerde yapılan imar planları, spekülatif baskılar, kent merkezinde arazi fiyatlarının yüksekliği gibi nedenlerle geniş çapta yerleşime açılmıştır. Yenimahalle ilçesi gecekondu yerleşimleriyle, yetersiz çocuk oyun ve spor alanları ile, çıplak okul bahçeleriyle, kış mevsiminde etkisiz bitkisel elemanları ile, kanalizasyon karışan dereleri ile açık ve yeşil alanları olumsuz etkileyen sorunlara sahiptir. Araştırma üç ana bölümde ele alınmıştır. 1. Açık ve yeşil alan kavramları 2. Açık ve yeşil alan sistemini etkileyen doğal ve kültürel etmenlerin saptanması 3. Yenimahalle ilçesinde açık ve yeşil alanların bugünkü durumu, açık-yeşil alan sorunları ve bunların çözümüne ilişkin ilkelerin belirlenmesi. ANAHTAR KELİMELER; Kentleşme, Yenimahalle, açık ve yeşil alan ilişkileri, açık ve yeşil alan sorunları, planlama ilkeleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master's Thesis THE RELATIONSHIPS OF THE GREEN AND OPEN AREAS IN THE YENİMAHALLE DISTRICT OF ANKARA AND PRECAUTIONS TO BE TAKEN FOR LANDSCAPE ARCHITECTURE Selma Yurddas Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Landscape Architecture Supervisor; Assoc. Prof..Dr. Miikerrem Arslan 1992, Page 291 JURY : Prof.Dr. Yalçın Memlûk Assoc. Prof.Dr. Miikerrem Arslan Assoc. Prof.Dr. Güniz Akıncı Green areas which are vital in matters of recreation, esthetic and public health are occupied gradually by urbanization movements. Open and green areas of urban spaces however are such kind of places that can reconstruct mannature relations which have been destroyed as a result of urbanization movements. Open and green areas can show their functions only by making detailed and systematic planning. In recent years, disorder urbanization occurs inVI small settlements as in the big city centers. By the pressure of uncontrolled migration towards cities, buildings become closely pressed together, and incease in heights. As a result, the rate of green areas decrease and the available ones are destroyed. All of the above mentioned adverse effects prevail in Yenimahalle currently. Yenimahalle settlement which had at first been planned to meet the residence need of lower and middle incomed people and established as a satellite town which is 6-7 km far from city center, then becomes a massively settlementing area because of many reasons such as population growth, high costs in the center, etc. Yenimahalle has many problems such as squatter houses, unsufficient children playgrounds and sport fields, non-equipped school gardens, plant units in winter seasons and drain contaminated streams. All of these problems affects the open and green areas negatively. This investigation is considered in tree main parts : 1. Open and green area concepts 2. Determination of natural and cultural elements that affect open. and green area system. 3. Current situation in Yenimahalle, open and green area problems and determination of principles on their solutions. KEY WORDS: Urbanisation, Yenimahalle, relation between open and green areas, problems of open and green areas, planning principles.