Yeşim Ustaoğlu sineması'nda kimlik
Identity at Yeşim Ustaoglu films
  1. Tez No: 228204
  2. Yazar: PINAR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. RUKEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezin temel sorunsalı Cumhuriyet ideolojisinin yaratmaya çalıştığı ?Ulusal Türk kimliği? ve 1980'lerden itibaren bu ?kimlik?te meydana gelen dönüşümler bağlamında Yeşim Ustaoğlu'nun Güneşe Yolculuk (1999) ve Bulutları Beklerken (2003) filmlerinin analiz edilmesidir. Bu iki filmin Türkiye'de yaşanan kimlik ve aidiyet tartışmalarına neler kattığı, yeni düşünme biçimlerini nasıl ortaya koyduğu ve kimlikle aidiyet ve bellek kavramlarını nasıl ilişkilendirdiği irdelenmektedir. Çalışmada önerilen farklı düşünme biçimlerinin biçimsel ve tematik olarak deşifrelenip ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır.Yapıldıkları dönemin kimlik tartışmalarını içeren bu filmler, sorgulayıcı ve tarihsel bakış açısı, özgün mekân, zaman kullanımı ile yeni ve farklı düşünme biçimleri önermektedir. Filmlerin analizi sonucunda filmlerin, tekil kimlik kurgusuna alternatif olarak çoklu okumalara yer verdiği böylece farklı kimlikleri görünür kıldığı sonucuna varılmıştır. Yönetmen farklı kimliklere vurgu yapmakta ve farklılıklarımızla bizi yüzleştirmektedir.105
Özet (Çeviri)
The main problems of this thesis is analyse of the films Güneşe Yolculuk and Bulutları Beklerken by Yeşim Ustaoğlu in the context of ?National Turkish Identity? that Republic ideology try to create and transformations which are occurred in that identity since 1980s. It is studied that what two films added to arguments about identity and belonging which are lived in Turkey, how they introduced new thought forms, and how they related belonging with identity and mind. It is intended that bring to light decipher formal and thematically the different thought forms which are proposed in the study.Those films including the identity arguments in the term of their production propose the historical viewpoint which examines original place, new and different thinks about usage time. It is asserted that these films provide to read multiply as an alternative to the perception of single identity. In this sense, as a result of the analysis of these films, we can understand that they bring out different identities and it gives oppurtinty to perceive that there is no single identity and the identity is a construction. The director emphasizes that there are diverse identities and we face these differences in our daily life again and again.