Josiah Royce'un ahlâk anlayışı
Josiah Royce's conception of morality
- Tez No: 228205
- Danışmanlar: DOÇ. CELAL TÜRER, PROF. MURTAZA KORLAELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu tez giriş, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, temel kavramları, aynı konu üzerinde yapılan araştırmalar ile Royce (1855?1916)'un hayatı, eserleri ve felsefesi hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde Royce'un ahlâk anlayışının temelini oluşturan iyi/lik, kötü/lük, kötümserlik, şüphecilik ve kötülük problemi hakkındaki tartışmalar genelde felsefe özelde de Royce'un ahlâk anlayışıyla ilişkisi araştırılmıştır. İkinci bölümde ahlâkın öznesi sorunu ele alınmış ve ahlâk temsilcisi olarak Royce'un ahlâk tipolojisi içerisinde ideal ahlâkî kişilik örneğinin yeri ve konumu belirlenmiştir.Üçüncü bölümde ise bu filozofun ahlâk anlayışının özünü oluşturan sadakat kavramı etrafındaki tartışmalara yer verilmiştir. Sadakat kavramının etimolojik tahlili ve bu kavramın Royce'a kadarki serüveni kısaca ele alındıktan sonra `Fizik' ve `Metafizik' sadakat başlıkları altında onun ahlâk anlayışının diğer felsefi kavram ve sorunlarla ilişkisi irdelenmiştir.Sonuçta Royce'un felsefesinin ve ahlâk anlayışının diğer felsefi ve ahlâki temellendirmeler içerisindeki konumu hakkındaki kanaat ve değerlendirmelerimiz yer almaktadır. Bu çalışmada Royce'un fikirlerini ortaya koymada, bilimsel ölçüler içerisinde, olabildiğince objektif kalabilmeye ve İngilizce kavramlara Türkçe karşılık bulmaya büyük bir özen gösterilmiştir. Türkçenin felsefe dili olabilmesi ancak bu anlayışla mümkün olabilir.Çalışmanın Türkiye'deki felsefe tarihi, Amerikan felsefesi ve sosyal psikoloji başta olmak üzere, dinler tarihi, psikoloji, sosyoloji, ilahiyat, eğitim, politika, tıp gibi alanlarda ilham edici katkılar sağlayacağını ve Royce felsefesinin bu alanlara uygulamalı olarak yansıtılabileceğini umut etmekteyiz. Ülkemizin son çeyrek yüzyılının en başat sorunlarından biri olan terör ve bölücülük Royce'un sadakat anlayışıyla yeniden değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of an Introduction, three chapters, Conclusion and Bibliography. In Introduction, there is some information with regard to the subject, aim, significance, method and main concepts of the research in addition to the inquiries made upon the same topic and the knowledge about Josiah Royce?s (1855?1916) life, studies and philosophy.In Chapter One, the discussions about good and evil, pessimism, skepticism and the problem of evil, which form the foundation of Royce?s understanding of morality, are evaluated in a philosophical perspective in general and in a Roycean perspective in particular. In Chapter Two, the question of the subject of morality is dealt with and the status and place of the type of the ideally moral personality is determined in Royce?s moral typology as moral representative.In Chapter Three, the discussions around the concept of loyalty which constitutes the core of his understanding of morality are treated. Considering the etymological analysis of the concept of loyalty and its brief history up to Royce, under the headings ?External? and ?Internal? loyalty, his understanding of morality is elaborated in connection with the other philosophical concepts and questions.In Conclusion, there are evaluations and convictions regarding the status of Royce?s philosophy and understanding of morality within the other philosophical and moral foundations. By the way, finding Turkish equivalent of philosophical terms has taken priority throughout the study in conviction that Turkish should come to be a philosophy language in this way. In this study, a special effort has been made in order to preserve objectivity in setting forth Royce?s ideas within scientific criteria. This study is expected to bring about various inspirational contributions mainly to the fields such as history of philosophy in Turkey, American philosophy, social psychology and history of religions, psychology, sociology, theology, education, policy and medicine.