Yapılandırmacılık yaklaşımının ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin amaçlarının gerçekleşmesine etkisi
Effect of constructivist approach on realization of aims of culture of religion and ethics course for primary schools
  1. Tez No: 228203
  2. Yazar: YILDIZ KIZILABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Yapılandırmacılık Yaklaşımının İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin Amaçlarının Gerçekleşmesine Etkisi, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Recai Doğan, 228 s.Araştırma, ?Yapılandırmacılık Yaklaşımının İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin Amaçlarının Gerçekleşmesine Etkisi? adını taşımaktadır.Araştırma, deneysel ve teorik olmak üzere iki boyutludur. Deneysel kısımda, Ankara ili Yenimahalle ilçesi Batıkent Müjgan Karaçalı İlköğretim Okulunda 6, 7 ve 8. Sınıflarda birer ünite seçilerek kontrol ve deney grupları oluşturulmuş ve deney grubunda araştırmanın hipotezini test etmek üzere yapılandırmacılık yaklaşımına uygun etkinlikler düzenlenerek dersler bu doğrultuda sürdürülmüştür. Kontrol grubunda ise geleneksel yaklaşım doğrultusunda derslere devam edilmiştir. Deney grubundaki dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise dersler bir sınıfta araştırmacı tarafından yürütülürken diğer iki sınıfta dersin öğretmeni tarafından yürütülmüştür.Araştırmanın sonucunda, yapılan öntest, sontest ve kalıcılık testi sonuçlarını ölçmek üzere t-testi yapılmış ve veriler analiz edilmiştir. Belirlenen bu düzeylere etki edebileceği düşünülen bağımsız değişkenler de aynı şekilde analiz edilmiş ve etki dereceleri belirlenmiştir.Araştırmanın teorik kısmında ise yapılandırmacılık yaklaşımının ne olduğu, tarihi kökleri, türleri, yapılandırmacılık yaklaşımını benimseyen bir öğretmenin uyması gereken ilkeler ve yapmaması gereken davranışlar, yapılandırmacı yaklaşımda ölçme ve değerlendirme yöntemleri ve yapılandırmacı yaklaşımda eğitim-öğretim süreci hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersinin yapılandırmacı yaklaşıma uygun olarak işlenebilir olup olmadığı ve yapılandırmacı yaklaşımı benimseyen bir din dersi öğretmeninin yapması ve yapmaması gereken hususlar ile yapılandırmacı yaklaşımla işlenen bir din dersinde ne tür modeller uygulanabileceği ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of Constructivist Approach on Realization of Aims of Culture of Religion and Ethics Course For Primary Schools , Ph.D, Advisor: Prof. Dr. Recai Doğan, 228 p.Research?s name is ? Effect of Constructivist Approach on Realization of Aims of Culture of Religion and Ethics Course For Primary Schools?.Research, consist of two part, one is ampirical and other is theorical. In ampirical size, in Müjgan Karaçalı Primary school?s 6, 7 and 8. classes, has been choose one unite and form kontrol and experimental groups. In experimental groups courses have been teached through constructivist approach, but in kontrol groups have been teached through national aproach. In experimental groups courses have been teached by researcher but, ın kontrol groups have been teached by teacher except one class.In result of research, have been t-test to examine primary test, final test and retention test and analize datas. Independent variable that migt effect this level have been analized in the same way and determined effect level.In theorical part have been explain following topics: what is constructivist approach, its historical origin, its kind, rule of teacher who has been adapted at constructivist approach, process of measuring and evaluating and process of education and instruction in constructivist approach. Through this explanation, whether constructivist approach is convenient for Course of Culture of Religion and Ethics Knowledge for Primary Schools or not, rules of teacher of religion who has been adapted at constructivist approach, and models of constructivist approach for religion course.