Tefsir literatüründe Kur'an ve sağlık
Quran and health in the tefsir literatür
  1. Tez No: 228223
  2. Yazar: MUHAMMET KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sağlık, dünya hayatında insana verilen en büyük nimetlerdendir. Ve onun değeri ancak elden gittikten sonra anlaşılabilir. Kanuni'nin mısralarında ifade edildiği üzere, bir nefes sıhhat dünyaya bedeldir. Kişide sağlık olmadıktan sonra, bütün dünya onun olsa hiçbir anlam ifade etmez. Bunun için de, insanı ve onun davranışlarını merkeze alan Kur'an'ın, sağlıkla ilgilenmemesi düşünülemezdi. Ancak Kur'an bir tıp kitabı olmadığı için, onda sağlıkla ilgili bilgiler doğrudan doğruya yer almaz. Bunun yerine, koymuş olduğu haramlarda ve helallerde, sağlıkla ilgili hikmetler yer alır. Yani Kur'an, dolaylı olarak sağlıktan bahseder. Çünkü Kur'an'da kalplerdeki hastalıktan bahseden ayetler, itikadi anlamda hastalıktan bahseder. Bedeni sağlık ve hastalıktan bahsetmez. Buna gerek de yoktur. Çünkü o, kalplerde var olanı düzeltmek için inzal olunmuştur. Kur'an'ın sağlık konudaki tavrı böyle iken, onun açıklayıcısı olan Hz. Peygamber, doğrudan doğruya sağlığa yönelik hadisler serdetmiştir. Hatta öyleki, bu konuda 'tıbb-ı nebevi' isimli müstakil eserler de vücuda getirilmiştir.Ancak bizim konumuz, Kur'an'la alakalı olduğu için, araştırmamızı daha ziyade Kur'an üzerine yoğunlaştırdık. Bunu yaparken, hadislerden de uzak kalmamaya özen gösterdik. Çünkü hadisler, Kur'an'ın bağlamını oluşturmaktadır. Ve onlar olmaksızın Kur'an'ın anlaşılması mümkün değildir. Çalışmamızda, Kur'an'ın sağlığa bakış açısını tesbit etmeye gayret ettik. Bu amaca ulaşmak için, önce insanın yaşama hakkının, dindeki temelini ortaya koymaya çalıştık. Sonraki aşamalarda da beden ve ruh sağlığının korunmasının gerekliliğini inceledik. Bunu yaparken de, Kur'an'daki haram ve helal yiyeceklerden ikişer tanesini ve bazı ibadetlerdeki sağlık hikmetlerini irdeledik. En son bölümde de, Kur'an'ın ruh sağlığının korunmasına yönelik tavrını ele alarak, çalışmamıza son verdik. Sonuç olarak da sağlığı korumanın dini bir zorunluluk olduğu hükmüne vardık.
Özet (Çeviri)
Health is the biggest favor given by God to human. And its wealth is understood when it is lost. As it mentioned by Suleiman, The Magnifıcent poem, a peace of health is equal to the value of world. Ali of the things in the world is nothing for unhealthy human being.Because of that, Qur?an can not be expected to be irrelevant to health. However there is not detailed information about health in the Holy Koran. Because it is not a medicine book. Instead , it says wisdoms about health by prohibitions and rules. in other words the holy book telis about health indirectly. Because the parts of Qur?an about illness in the heart of human want to emphasize to wrong believes not biological illness really. it is not necessary because Qur?an is sent to correct believes. The prophet charged with explanation of Qur?an said hadithes about health. Furthermore there is a written book by collection of his hadithes about health, which is called ?Tibb-i Nebevi?.However we are focused to Qur?an because our topic is related to it. While we are studying our topic, we tried not to be irrelevant to hadithes. Because hadithes give messages further information about Qur?an chapters. in the article we tried to fınd point of view of Qur?an about health. To do so, we tried to explain the right of life in the basic of islam. At the next steps, we studied necessity to physical and psychological well being. We selected and studied two of prohibitions and rules. in addition to that, we criticized some of worships in point of health. At the end of article we examined attitude of Qur?an about psychological well being. Finally, we concluded that to being healthy is an obligation of religion