Vergilendirme ilişkisi ve özel yaşamın gizliliği
Taxation relation and secrecy of private life
- Tez No: 228222
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezin konusu, vergilendirme ilişkisinde özel yaşamın gizliliğidir. Tez, giriş ve sonuç bölümü dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun takdimi ve çalışma planına yer verilmiştir.Birinci bölümde vergilendirme yetkisinin temel hak ve özgürlükler açısından sınırlandırılma sebepleri hazine ve birey yararı yönünden irdelenmiş ve sınırlamanın hukuki dayanakları üzerinde durulmuş ve vergilendirme yetkisinin özel yaşamın gizliliğinin korunması açısından sınırlandırılması Anayasa ve vergi hukuku kapsamında incelenmiştir. Bu bağlamda vergi denetiminde özel yaşamın gizliliğinin korunması incelenmiştir. İkinci bölümde ise özel yaşamın gizliliğinin korunması vergi mahremiyeti ilkesi bağlamında incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise, özel yaşamın gizliliğinin vergilendirme yetkisine karşı duyarlı olduğu ve bu yetkinin Anayasada yer alan temel hak ve özgürlükler ve ilgili mevzuat ile sınırlandırıldığı ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is taxation relation and secrecy of private life. This thesis composed of preamble, two sections and the conclusion part. Presentation of the subject and the work plan are in the preamble part.In the first section, the reasons of restriction of taxing power in the fundamental rights and liberties are explicated from the point of view of exchequer interest and private interest and legal basis of restriction is studied and restriction of taxing power in the vindication of secrecy of private life is analyzed in the scope of constitution and tax law. In this context, vindication of secrecy of private life in tax audit is studied. In the second section, protection of secrecy of private life is studied in the context of tax confidence.In the conclusion part, it is stated that secrecy of private life is sensitive to taxing power and this power is restricted by fundamental rights and liberties that qualified in constitution and relevant legislation.