Geleneksel tıbbın yeniden üretim sürecinde kadın -Ankara kent örneğinde kuşaklar arası çalışma-
Women in the reproduction process of traditional medicine
  1. Tez No: 228225
  2. Yazar: MELİKE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. MUHTAR KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmanın konusu, geleneksel, modern ve alternatif olarak adlandırılan tıbbî yöntemlerin kuşaktan kuşağa kültür aktarıcısı rolüyle ?kadın? tarafından nasıl algılandığı; kentte yaşayan kadınların geleneksel tıp uygulamalarının neler olduğu, bunların nasıl uygulandığı ve bu konuda kuşaktan kuşağa bilgi geçişi olup olmadığının araştırılmasıdır. Günümüzde kent ortamında geleneksel tıbbın modern batı tıbbı karşısındaki güçlü tutunma mekanizmasının nasıl sağlandığı araştırmanın temel sorunu olarak ifade edilebilir.Geleneksel tıp uygulamaları, bu çalışmada ?doğal halk tıbbı? ve ?dinsel-büyüsel pratikler? şeklinde sınıflandırılmıştır. Geleneksel tıbbın ticarileştiği ve yeniden üretildiği uygulamalar ?alternatif/popüler tıp? başlığı altında değerlendirilmiştir. Bütün geleneksel uygulamalar üç kuşak kadın arasında farklılık-benzerlik temelinde, yeniden üretilenler, kaybolanlar ve yeni türetilenler şeklinde sınıflanmıştır.Bu çalışmada, geleneksel tıbbın yalnız köyde değil, kent merkezinde belli ölçüde de olsa geçerliliğini koruduğu, benimsendiği ve uygulandığı tespit edilmiştir. Kadınlar arasında bilinen uygulamaların yine en fazla kadınlar üzerinden aktarıldığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is how the medical methods called ?traditional?, ?modern? and ?alternative? are perceived by women who have the role of transferring culture from a generation to another. Therefore, it is aimed to study what kind of traditional medicine practices are applied by women living in urban areas and how they apply these traditional medicine practices. Neverthless, it is observed whether the information of folk medicine is transferred from a generation to another. The main issue of this research is how the existence of folk medicine practices are possible even though the modern western medical science is available in urban areas.In this study, traditional medicine practices are classified ?natural folk medicine? and ?magico-religious practices?. Practices which are commercialized and reproduced are called ?alternative/popular medicine?. All of the traditional practices applied among three generation women are classified as practices which are ?reproduction?, ?loss? and ?newly production?.In this study, it has been established that traditional folk medicine is not only applied in rural areas. These practices are also effective in urban areas. It is observed that the practices which are applied by women are transferred mostly by women.