Amerikan hukuki realizmi çerçevesinde hukuki belirsizlik
Legal indeterminacy within the framework of American legal realism
  1. Tez No: 228245
  2. Yazar: EMİNE İREM AKI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Liberal hukuk devleti idealine göre yargı kararlarının temel dayanak noktası hukuk kuralları olmakla birlikte; hukuk kuralları belli başlı problemler içermektedir. Bunlardan başlıcası da bu çalışmanın konusunu oluşturmuş olan hukuki belirsizliktir. Bu çalışmada hukuki belirsizlik bu iddianın ilk sahipleri olan Amerikan Hukuki Realistleri'nin ışığında ele alınmıştır. Amerikan Hukuki Realistleri hukuki kesinliğin bulunmadığı iddiasında bulunmuşlardır. Daha sonra, bu iddiaya karşı, liberal kuram tarafından, hukuki realistlerin hukuki belirsizliği çok abarttığı yönünde fikirler ileri sürülmüştür. Ayrıca 1980'ler boyunca Eleştirel Hukuk Çalışmaları'nın da ilgilendiği temel meselelerden bir tanesi yine hukuki belirsizlik olmuştur. Günümüzde, hukuki belirsizlik problemi hukuk teorisinde önemli bir tartışma konusu haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the liberal concept of rule of law, argues that judicial decisions base were based on the rules of law, there exist certain problems. At the core of these problems is the legal indeterminacy which is the subject matter of this thesis. In this study, legal indeterminacy was argued in the light of American legal realists. American legal realists claimed that there was no legal indeterminacy at all. Then, however, against this argument, it was claimed by Herbert Hart that legal realists exaggerated the amount of legal indeterminacy. Also, throughout 1980s, the one of main issues of Critical Legal Studies was also the legal indeterminacy. Today, the problem of legal indeterminacy have become important issue in legal theory.