Amerikan hukuki realizminde hakimin rolü ve nitelikleri
The role and qualifications of the judge on American legal realism
- Tez No: 634764
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmamızda 20. yüzyılın en etkili akımlarından olan Amerikan Hukuki Realizmi akımı çerçevesinde öngörülmüş olan, hâkimin rolü ve nitelikleri konusu ele alınmıştır. İlk olarak akımın ortaya çıkmasında hangi dinamiklerin etkili olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Pragmatizm, realizmin formalizme olan eleştirileri, realizmle benzer tezlere sahip görüşler ve realizm-formalizm gerilimine benzer nitelikteki karşı akımlar incelenmiştir. Akımın ortaya çıkmasına sebep olan siyasi ve kültürel iklim de bu kapsamda açıklanmıştır. Realizm mahkeme ve hâkim merkezli bir hukuk teorisi ortaya koymaktadır. Bu nedenle hâkimin rolü hususu akımın temel önermelerinden bağımsız bir şekilde açıklanamaz. Hukuki realizmin hukuk teorisine ilişkin açıklamaları hâkimin rolüyle ilgili birçok ipucu vermektedir. Özellikle hukuki belirsizlik karşısında kural şüphecisi ve olgu şüphecisi yaklaşım, hukukun araç olarak kullanılması ve yeni hukukun yaratılmasına ilişkin açıklamalar öngörülmüş hâkim figürünü ortaya koymaktadır. Hâkimin niteliklerini belirleyebilmek için öncelikle nasıl bir eğitimden geçmesi gerektiği ortaya koyulmalıdır. Çalışmamızda realistlerin eleştirdikleri ve önerdikleri eğitim sistemi açıklandıktan sonra Amerikan Hukuki Realizminin ortaya koymuş olduğu perspektiften hâkimin hangi niteliklere sahip olması gerektiği açıklanmıştır. Buna göre hukuki realizm sosyal bilimlere ilgisi olan, ahlaklı ve yenilikçi bir hâkim profili çizmektedir. Çalışmamızın son bölümünde yargı kararları ışığında realizmin öngörmüş olduğu hâkimin rolü ve nitelikleri incelenecektir. Belirlemiş olduğumuz rollerin ve niteliklerin yargı kararlarında nasıl somutlaştığı ve bu somutlaşmanın sonuçları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
On this thesis, the role and qualifications of the judge on American Legal Realism, which is one of the most influential movements of the 20th century, have been studied. First of all, we tried to determine which dynamics have an impact for occurring this movement. Pragmatism, critiques for formalism, the ideas that have similar arguments with realism and contra movements which have alike tension between formalism and realism have been examined. Political and cultural climate that causes the occurring the movement also have been explained. Realism has put the courts and the judges in the center of its legal theory. Therefore, issue of the role of the judge, can't be explained independent of basic thesis of the movement. Realism legal theory has lots of hints about the role of the judge. Especially statements about rule scepticism and fact scepticism in the scope of legal uncertainty, using law as a tool, and creating new law reveal that presumed judge figure. To determine the qualifications of the judge we need to explain that how kind of legal education should be taken. In our study the education system that realists criticize and the one they proposed have been explained. After that, the qualifications a judge should have have been explained from the perspective of the American Legal Realism. Hereunder, legal realism describe a judge who is interested to social sciences, moral and innovative. In the last part of the thesis, the role and qualifications of the judge have been examined in the light of the judicial decisions. How the roles and qualifications we have determined have concretized in judicial decisions and consequences of this concretizing have been analyzed.