Yeni muhafazakârlar'ın dış politik perspektifi bağlamında ikinci Körfez Krizi'nin Türk–Amerikan ilişkilerine etkisi
The Turkish-American relations after the second Gulf Crisis; the impact of the new conservatives foreign policies
  1. Tez No: 358545
  2. Yazar: ONUR GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
1980'lerde post modern söylemler çerçevesinde teorik olarak uluslararası ilişkilerde yaşanılan radikal değişime ilave olarak 1990'larda popülerlik kazanmış olan küreselleşme kavramı, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırı ile güç dengesi çizelgesinde bir takım değişiklikler yapma isteği ile yeni bir kurgulamaya yönelinmesine neden olmuştur. Söz konusu yeni kurgulamada, ABD'nin elini güçlendiren, 1989 yılında Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi ile Sovyetler Birliği'nin hâkimiyetinde bulunan sistemin çökmesi ile 1991 sonlarında Sovyetler Birliği'nin Süper Güç statüsünü kaybetmesi olmuştur. Soğuk Savaş'ın ardından devletlerarası uyuşmazlık ve çatışma ortamının ortadan kalkmasıyla, iki süper güç arasındaki rekabet sona ermiş ve böylece uluslararası sistemde gerçekleşen değişimler sonucu hegemonik açıdan daha esnek bir döneme girilmiştir. Bu yeni kurgulamanın uzantısı olarak ABD, demokrasi söylemi ile Afganistan ve Irak müdahalelerine girişmiş, bu nedenle İkinci Körfez Krizi sıcak dönemi baş göstermiştir. Bu çalışma, geleneksel olarak Türk ve Amerikan dış politikalarının şekillenmesinde öncü teoriler realizm ve idealizm ile İkinci Körfez Krizi dönemi Amerikan dış politikasında büyük rol oynayan Yeni Muhafazakâr yaklaşımın, Soğuk Savaş sonrası Türk-Amerikan ilişkilerinin genel politik yapısına etkilerinin, ABD başkanları dönemsel yaklaşımları ile asimetri, kriz, ortaklık, strateji alt başlıkları ışığında, siyasi tarih ve hukuki süreçler çerçevesinde analizini hedeflemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, teorik çerçeveyi kurmak bakımından, uluslararası ilişkiler disiplinindeki temel yaklaşımlar idealizm ve realizm ile 11 Eylül 2001 terör saldırıları sonrası Amerikan yönetimde belirgin bir şekilde etkinliğini arttırmış olan Yeni Muhafazakâr yaklaşım, teorik dinamikler ve kilit dört alt başlıktan oluşan asimetri, kriz, ortaklık, strateji argümanları kapsamında analitik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde, Immanuel Kant'ın ileri sürdüğü "Evrensel Sonsuz Barış Anlayışı'' içerisinde hukuki ve ahlaki açıdan İkinci Körfez Krizi müdahalesine göre daha meşru görünen Birinci Körfez Krizi dönemi ve sonrası ABD başkanları George Bush ile Bill Clinton'un iktidarları süresince yaşanan gelişmeler teorik yaklaşımlar ışığında incelenerek, ne ölçüde Türk-Amerikan ilişkilerini etkiledikleri tartışılmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın temel konusu olan, İkinci Körfez Krizi dönemini başlatan, Başkan George W. Bush yönetiminin fikir kadrosunu oluşturan Yeni Muhafazakârlar tarafından ortaya konan yaklaşımın Türk-Amerikan ilişkilerine yansıması değerlendirilmiştir. Akabinde İkinci Körfez Krizi'nin devamında George W. Bush'tan görevi devralan başkan Barack Obama dönemi Türk-Amerikan ilişkilerinin günümüze kadar olan süreci incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, günümüz gelişmeleri ve gelecek varsayımları ile birlikte genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The international relations have experienced radical changes as a result of two major developments during the 1980's and 90s, namely the post-modern discourse and the concept of globalisation. The transformation is further enhanced by the World Trade Center attack on 11th September in 2001, which led to another series of changes in the global balance of power. The consequences of these three developments were run more or less single-handedly by Washington. In this sense they reinforced the dominant power status of the US. Furthermore, the end of the Cold War provided a more flexible hegemonic ground in favour of historical conflict, dispute and competitions. The result of US intervention in Afghanistan and Iraq with a belief in establishing and maintaining democracy has paved the way to the Second Gulf Crisis. The aim of this study is to analyse the policy and to an extent, legal process of the First and the Second Gulf Wars within the framework of questioning the Turkish-American relations via the“New Conservatives”perspective. The main motivation is to demonstrate the historical and legal impacts of the“New Conservatives”in the American foreign policy during the two Gulf Wars on Turkish-American relations. Theoretically, the thesis was structured on four concepts, (asymmetry, crisis, partnership, strategy) to analyse American presidential mindset and its reflection on Turkish foreign policies during the Gulf Wars. In the first chapter, the theoretical framework was put forward relying on two major theories of international relations discipline: idealism and realism, in order to explain“New Conservatives approaches”resulted by the 11th September 2001 terrorist attacks. These two major theories were tied with the four concepts mentioned above. In the second chapter, the period after the First Gulf War was investigated. The effect on Turkish-American relations was examined with reference to the political decision making of George W. Bush and Bill Clinton. The analysis was extended to questioning whether the legal and moral aspects of the First Gulf Crisis intervention was more legitimate than the Second Gulf Crisis, according to“Universal Infinite Conception of Peace'' argued by Immanuel Kant. The third chapter of the study focuses on the Second Gulf War. The main topic the development and evaluation of the ”New Conservatives" approaches during the early period of the Second Gulf War during President George W. Bush's term and the late period and continuing period during Barack Obama administration and their effects on the Turkish-American relations were explained and analysed. In conclusion, the study is finalized with a general assessment via recent developments and future assumptions of the Turkish-American relations.