Yerel televizyon kanallarının yayın politikaları: Doğu Anadolu Bölgesi örneği (Erzurum, Van, Malatya, Kars)
Broadcasting policies of local television channels: East Anadolia Region Case (Erzurum, Van, Malatya, Kars)
  1. Tez No: 228275
  2. Yazar: ERCAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Bu çalışma, yerel televizyon kanallarının yayın politikalarını belirleyen unsurları tespit etmeyi ve bu unsurların yayın politikası üzerindeki belirleyicilik düzeyini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Erzurum, Van, Malatya ve Kars illerindeki bütün yerel televizyon kanallarının değerlendirildiği çalışmada, bu kanalların yayın politikalarını belirleyen unsurlar, nitel araştırma teknikleri ile incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmada televizyon kanallarının yayın politikalarının temel belirleyicileri konumunda bulunan siyasal yapı, yasal düzenlemeler ve düzenleyici kurullar, medya sahipliği, pazar mekanizmaları ve izleyicilerin yayın politikasının şekillenmesine ne ölçüde etkisi olduğu araştırılmıştır.Yerel televizyonlar,yalnızca kendi bölgelerinin sosyo-politik ve kültürel koşulları bağlamında değil, aynı zamanda yayıncılık alanına ilişkin ulusal ve küresel gelişmeler degöz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Yerel televizyon yayıncılığının gelişim süreci, hangi ihtiyaca yanıt verdiği, Türkiye'ye özgü uygulamları ve mevcut durumu, dünyada ve Türkiye'de yaşanan küreselleşme olgusu ve buna bağlı olarak gelişen özel yayıncılık bağlamında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This essay aims to establish the components determining the broadrcasting policies of local TV channels and to expose the determining level of these components on broadcasting policies. With this study, all local TV channels in Erzurum, Van, Malatya and Kars provinces in East Anatolia Region have been taken into consideration, factors which determine the broadcasting policies of the said TV channels have been analyzed through qualitative research techniques.Political system, leagal arrangements, regulating institutions, media ownership, marketting mechanism which are fundamental determining factors of broadcasting policies of TV channels, and to which extent that audience have impacts on reconstruction of broadcasting policies have been researched in this study.Local TV channels have not been studied in the context of their own socio-political and cultural conditions in their own territory, but also in scope of the national and global changes in broadcasting area. Development process of local TV channels' broadcasting has been annotated in the context of what kind needs were met, specific implementations of Turkey and the the existing conditions, globalizations phenomenon experiencing both arround the world and Turkey and specialized broadcasting that developed in relation with this phenomenon.