Kısasü'l-enbiyâlarda yaratılış
Creation in kisasü'l-enbiyas
  1. Tez No: 228274
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. AYSU ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Peygamberlerin Hikâyeleri? anlamına gelen ?Kısasü'l-Enbiyâ? Türk edebiyatında çok rağbet görmüş bir türün de adıdır. Bu tür eserlerde, Kur'ân-ı Kerim'e, tefsirlerine ve hadislere dayanarak peygamberlere ait hikâyeler ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Ayrıca peygamberlerin dönemindeki bazı önemli kişilerin hikâyeleri de bu tür eserlerde yer almaktadır. Bu eserler günümüzde Türk Dili araştırmacıları tarafından birçok açıdan ele alınarak incelenmektedir. Bu eserlerin dil özelliklerine, dilbilimsel niteliklerine, yazım şekillerine ve söz dizimlerine dair birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen içeriğe dönük çalışma neredeyse yok gibidir.Bu tez çalışmasında Kısasü'l-Enbiyâ türünde yazılmış dört eserin yaratılışı anlatan bölümlerinin içeriği birbirleriyle, kutsal kitaplardaki yaratılış bölümleriyle ve değişik halkların mitolojilerindeki yaratılış anlatılarıyla karşılaştırılmıştır. Yaratılış anlatılarının benzer ve farklı motiflerine dikkat çekilerek bu benzerlik ve farklılıkların kültürel boyutu vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
?Kısasü?l-Enbiyâ? means ?Stories of the Prophets? and it is the name of a kind at Turkish literature. At like these creations, stories abut the prophets are explained with their details. Otherwise, the stories of some important people who are at prophets period, take place at like these creations. These creations have been analysed at many kinds by Turkish Language researchers. Many searches have been done about the language specialities, linguistic qualitatives, orthographic kinds and wordy permutation of these products but it is like there is no study about the index.At this thesis study, the parts of these four genesises creations indexes with each other,genesis at holy book with its chapters have been matched with the genesis quatations at the mythologies of different publics. Differences of cultural dimension have been tried to explain by paying attention to alike and different kinds of creation narrations.