Yalta Konferansı ve konferans sonrasında Avrupa'nın durumu
Yalta Conference and the situation of Europa after the conference
  1. Tez No: 228276
  2. Yazar: NİHAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Birinci Dünya Savaşı sonunda, savaşın galibi olan İtilaf Devletleri, yenilgiye uğrattıkları İttifak Devletleri'ne ayrı ayrı, koşulları çok ağır olan antlaşmalar imzalattılar.28 Haziran 1919'da Versailles Antlaşmasını imzalayan Almanya, ülkesinin büyük bir bölümünü ve sömürgelerini itilaf Devletlerine vermek zorunda kalmıştı. Ayrıca büyük bir savaş tazminatı ödemesi gerekiyordu. Gerek, söz konusu, tazminat, gerekse 1930 yılında yaşanan genel ekonomik buhran sonucunda ciddi ekonomik sıkıntılar içinde bulunan Almanya'da 1933 yılında iktidara gelen Hitler, ilk olarak Alman ekonomisinin düzenlenmesini hedef almıştır. Hitler'in bir diğer stratejisi olan, Alman nüfusun yaşadığı yerlerin, Alman topraklarına katılması düşüncesi, sonucunda Avrupa'da gerginlikler oluşmuş, savaşın ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır.Avrupa'nın siyasi dengesini bozan Versailles Antlaşması'ndan hoşnut bu-lunmayan bir diğer ülke olan İtalya, Mussolini'nin faşist politikaları nedeniyle Avru-pa'nın huzurunu bozuyordu. Almanya ile yakınlaşan İtalya, Mihver devletler grubuna yaklaştı.Avrupa'nın durumu bu şekildeyken, Alman ordularının (Eylül 1939'da Po-lonya'ya girmesiyle II.Dünya Savaşı başlamıştır, Polonya Seferi, bu ülkenin toprak bütünlüğünü uluslararası platformda garanti etmiş olan İngiltere ve Fransayı harekete geçirmiş, 3 Eylül'de İngiltere, bir gün sonrada Fransa Almanya'ya savaş ilan etmiştir.Savaşın son dönemlerinde gerilemeye başlayan Alman ordularının 7 Mayıs 1945'te, atom bombasının etkisiyle direnişi kırılan Japonya'nın ise 2 Eylül 1945'te kayıtsız-şartsız teslim olarak, teslimiyet belgelerini imzalamalarıyla II.Dünya Savaşı sona ermiştir.Türkiye'ye savaşa katılması yönünde özellikle Mihver devletleri tarafından baskı yapılmıştır. Ancak Türkiye, savaşın ilk yıllarında tarafsız kalarak bir ?kalkan? görevi üstlenmiş ve savaşın Ortadoğu'ya doğru hızlı bir şekilde yayılmasını önlemiş-tir. Savaşın sonlarına doğru, 23 Şubat 1945'te Japonya ve Almanya'ya savaş açarak, Birleşmiş Milletler Örgütü'nde yer almaya hak kazanan Türkiye'nin izlediği barışçı politikayla, 20.yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan II.Dünya Savaşı'nın dışında kalması, bir başarı olarak kabul edilebilir.Avrupa'da ve dünyada barışın ve güvenliğin sağlanması için savaş sırasında ve savaş sonrasında birtakım konferanslar düzenlenmiştir. Dünya geleceğinin tayin edilmesinde önemli rol oynayan bu toplantılardan biri de 4-11 Şubat 1945 tarihleri arasında yapılan Yalta Konferansı'dır. Bu konferansa, ABD Başkanı Roosevelt, İngiltere Başbakanı Churchill ve Sovyetler Birliği lideri Stalin katıldı.Bir anlamda bü-yük devletler arasında, dünyayı paylaşma pazarlığı olan Yalta Konferansı'nda Üç Büyükler büyük bir işbirliği ve karşılıklı anlayış içinde çalışmışlar ve bu tutumun savaş sonrasında da sürdürülmesini temenni etmişlerdir. Ancak, beklenildiği gibi olmamış ve savaş sona erdikten sonra her ülke kendi çıkarının peşine düşmüş, böylece Üç Büyükler arasındaki ittifak sona ermiş ve gruplaşmalar başlamıştır.İkinci Dünya Savaşı, dünya tarihindeki en yıkıcı savaş olmuştur. Ölü ve yara-lıların sayısı I.Dünya Savaşını aşmıştır. Yıkımın toplam bilançosu, önceki yüzyıl boyunca meydana gelen doğal felaketlerin verdiği toplam hasarla neredeyse eşitti. Savaş sonrasında ABD ve Sovyetler Birliği iki süper güç haline gelmiş ve diğer ülkeler bu iki gücün oluşturduğu farklı iki grubun etrafına kümelenmiştir. Aynı zamanda bu savaş, sömürgeciliğin sonu olmuş ve bağımsızlık hareketi başlatan bazı ülkeler özgürlüklerini kazanmışlardır. Savaş sonrasında, günümüzde de etkileri halen hissedilmekte olan ?Soğuk Savaş? dönemi başlamıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the World War I, the victorious Allied Powers had the defeated Central Powers sign treaties with severe conditions.Signing the Treaty of Versailles in June 28th, 1919, Germany had to leave the major part of its territories, as well as its colonies, to the Allied Power, the victorious parties of the war. In addition, the price that Germany had to pay for war reparations was a huge one. In 1933, Hitler came into power in Germany that was undergoing severe economical problems during the Great Depression era of 1930s and that was also suffering from the aforesaid war reparations which had been imposed on its. The firt goal of Hitler was to improve the Germany economy. Hitler?s another strategy was to regain the German-dominated territories back to Germany, and due to this very consideration of him, political tensions occurred in Europe, and footsteps of war began to be heard.Italy was another country that was dissatisfied with the Treaty of Versailles, which devastated the political balance in Europe. Jeopardizing the peace in Europe because of Mussolini?s fascist policies, Italy was getting closer to Germany and consequently approached to the Central Powers.As was the situation in Europe, the German armies marched into Poland in September 1st, 1939 and the World War II broke out. Britain and France, which had guarantied the territorial integrity of Poland on the international platform, took the initiative upon this military compaign into Poland. Britain declared war on Germany on September 3rd, and one day later, France did the same.World War II ended by the unconditional surrender signed by the recently retreating German army in may 7th, 1945, as well as by Japan in September 2nd, 1945 as a result of the atomic bombs.The axis Coalition put pressure on Turkey to join the war. Turkey, however, prevented a rapid spread of the war towards the Middle East by means of remaining neutral at the beginning of the war and adopting a shield position as well. Turkey declared war on Japan and Germany through the end of the war and achieved the right to join the United Nations. It can be considered a success that Turkey, with its policy of peace, kept itself away from World War II, which is one of the major wars in the Twentieth Century.During and after the war, some conferences were held to ensure peace and stability in Europe and in the world. One of these meetings is Yalta Conference that was held between February 4th and February 11th and that played an important role in determination of the future of the world. United States President Franklin Roosevelt, Prime Minister Winston Churchill of Britain, and Premier Joseph Stalin of the USSR attended the conference.. In Yalta Conference which was ?in a sense- a bargain of sharing the world among the powerful states, the three great power worked in a great cooperation and mutual understanding and wished that this would also be carried on in the aftermath of the war. However, things did not go well as expected, and every one of these power pursued their own interests in the aftermath of the war. The alliance among the three great powers ended, and there occurred groupings.The World War II has been the most destructive war in the recorded history of the world. The numbers of the deaths and injuries went further than what it had been in the World War I. Total cost of destruction is almost the same as the total cost of damage given by the natural disasters occurred in the previous century. Following the war, the USA and the USSR became two super power, and the other countries gathered around these two poles formed by these two super power. At the same time, the war was the end of the colonization. Some countries that initiated independence movements have gained their freedoms. And, the ?Cold War? period, the impacts of which are being sensed even today, just started in the post-war era.