Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında Fransızcanın öğretimi: Tarihsel gelişim, modeller, uygulamalar
Teaching French in the institutions of secondary education in Turkey: Historical development, models, applications
  1. Tez No: 228287
  2. Yazar: NESRİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında öğretilen Fransızcanın kullanımının yaygınlığını, geçmişten bugüne kadar tarihsel açıdan inceleyerek ortaya koymak; ortaöğretimde Fransızca ders kitabı olarak okutulan materyalleri inceledikten sonra, varılan sonuçlardan, uygulanan yöntemlerin geçerliliğini ve bu materyallerin yararlılığını tartışarak Fransızcanın daha iyi bir şekilde öğretilmesi ve kalıcı olması için nelerin uygulanabileceğini belirlemeye yardımcı olacak sorunları ortaya koymak; Ankara ilinde altı ortaöğretim kurumunda uygulanan anket ile Fransızcanın ikinci yabancı dil olarak öğretilmesinde bugün gelinen noktayı tartışmak araştırmamızın başlıca amaçlarındandır.Araştırmamız, Türkiye'de geçmişten günümüze eğitim tarihinin ve yabancı dil öğretimi durumunun nasıl bir gelişme gösterdiğini gözler önüne serdikten sonra, yabancı dil olarak Fransızcanın Türkiye'de öğretilmeye başlandığı yıllardan bugüne geldiği yeri anlamamızı sağlayacaktır.Bu çalışmada, 1940'lı yıllardan 2000'li yıllara, Türkiye'de yabancı dil olarak Fransızcanın öğretilmesinde kullanılan yöntemlerin ve yaklaşımların açıklanmasından sonra, ders kitaplarının incelenmesi yoluyla belirtilen bu yöntemlerin geçerliliği, yararlılığı ve ortaya çıkardığı sorunlar tartışılmıştır. Günümüzde ortaöğretim kurumlarında yabancı dil olarak öğretilen Fransızcanın kesin durumunun anlaşılabilmesi için Ankara'da bulunan altı ortaöğretim kurumunda öğrencilere yönelik bir anket düzenlemesi yapılmıştır, bu anketin istatistiksel bulgularına göre yorumlar yapılmış ve sonuç olarak ortaya çıkarılan sorunların tespiti yapılıp, bu sorunlara ne gibi çözümler getirilebilir konusu üzerinde durulmuştur.Türkiye'de yabancı dil öğretiminin sorun haline geldiği, Fransızcanın geçmişten bugüne gelindiğinde, kullanım alanının giderek sınırlandığı ve bu sebeple önemini kaybetmeye başladığı bir zamanda, Batıya açılan kapı olarak görülen yabancı dil eğitiminin, çağdaşlaşma yolunda ilerleyen bir toplum için şart olduğunu söyleyerek bu konunun üzerinde önemle durulması gerektiğini savunabiliriz. Araştırmamız, bu önemli konunun bir parçası olan yabancı dil olarak Fransızcanın öğretimi konusunda neler yapılabileceğini, tarihten ve günümüzden içerdiği örneklerle ortaya koyacak yardımcı kaynak olarak düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
To state how widespread French which is taught in the institutions of secondary education in Turkey is used investigating it historically from the past till present; after examining the materials taught as French course books in the secondary education, discussing the validity of the applied methods and the existence of these materials via the reached results, to express the problems to assist to determine what can be applied in order to make French taught better and be permanent, and to discuss the current position that has been reached at teaching French as a second foreign language through the public survey applied in the six institutions of education in Ankara are the principal objectives of this research.Our research will help us to understand the place where we have arrived from the years when French was started to get taught in Turkey as a foreign language till today after stating how the educational history and teaching foreign language has been developed from the past to the present in Turkey.In this study, from the 1940?s until 2000?s, after explaining the methods and approaches used at teaching French as foreign language in Turkey, the validity of these methods pointed out by means of examining the course books, its effectiveness, and the problems it has created have been discussed. Nowadays, in order to be able to understand the definite situation of French which is taught as foreign language in the institutions of secondary education, a public survey has been performed through the students in the six institutions of education in Ankara. Commenting has been carried out according to the statistical founding of this public survey, and as a result, the problems which have been revealed have been determined, and then it has been studied on what sort of solutions can be brought for these problems.In a term when teaching French as foreign language in Turkey has been in trouble from the past till the present, and the field of its usage has been limited day by day, and therefore it started to lose importance, we can defend that this subject should be definitely considered that the education of foreign language that is seen as the door getting opened towards the west is an obligation for a society that develops in the way of becoming contemporary. Our research has been thought as a companion source to reveal what can be done on teaching French as foreign language which is a part of this important topic, by the examples including in the history and at present.