Yetişkinlerde din olgusu ve Kur'an kurslarında öğretim (Ankara ili örneğinde bir alan araştırması)
Religion pheremenon in adults and instruction in Kor?an courses (A field research with an example of the city Ankara)
- Tez No: 228288
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Araştırmada, Kur'an Kurslarında yetişkinler din eğitimi bağlamında; yetişkin, yetişkin eğitimi, yetişkin din eğitimi, yetişkinlik dönemi gelişimsel özellikleri ve dini ihtiyaç, yetişkinlerde öğrenme konuları ele alınarak yetişkinlerde din olgusunun dini öğrenme ile ilgili teorik zemini oluşturulmuş, mevcut Kur'an Kurslarında uygulanan ?Öğretim Programı?nın yetişkinlerdeki din olgusu ve yetişkin öğrenmesine uygunluğu araştırılmıştır.Yetişkinlerdeki din olgusunu ve gelişimini, yetişkinlerin Kur'an Kurslarına ve Kur'an Kursları Öğretim Programı'na yönelik tutumlarını ve bu tutumları etkileyen faktörlerin neler olduğu sorusu Ankara ili evreninde atama yoluyla belirlenen 50 Kur'an Kursunda (Erkek/Kız) öğrenim gören yetişkin öğrencilerden 1014'ü üzerinde yapılan alan araştırması yoluyla incelenmiş ve tespit edilmiştir. Bu tespitte, evrenin tamamına uygulanan ve 52 madde'den oluşan ?Anket Formu? ile elde edilen nicel verilerin değerlendirilmesinde nitel destek amacıyla ?Yarı Yapılandırılmış Mülakat? ölçme araçları uygulanmıştır. Yetişkin öğrencilerin din anlayışı ve dindarlık düzeyini ölçmek için, nicel ölçme aracında, geçerlik-güvenirlik testi yapılmış ?Dini Tutum? ve ?Geleneksel-İlmihalci Tutum? ölçeklerine de yer verilmiştir.Araştırmanın evreni, Ankara ili genelinde 2004?2005 öğretim yılı itibariyle eğitim-öğretime açık olan 325 (kız/erkek) Kur'an Kursudur. Araştırmanın örneklemini ise; alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzey dikkate alınarak atama yoluyla belirlenen 50 Kur'an Kursu oluşturmaktadır.Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS tekniği ile tek faktörlü varyans analizi, t testi, LSD çoklu karşılaştırma testi ve Pearson Correlation (İlişki) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with regard to the religion instruction of adults in Kor?an Courses; the subjects of adults, instruction of adults, special developmental traits of adulthood and their religious need and education of adults are dealt and the the orecital foundation of the religion phenemenon with regard to religious learning is established. It is searched if the ?Instruction Program? in current Kor?an Courses is suitable for the religion phenemenon in adults and adults education or not.The question of what are the factors affecting the religion phenemenon in adults and its development, the attitutes of adults towards Kor?an Courses and the instructional program of Kor?an Courses and what affects these attitutes are investigated and found out by means of a field research done with 1014 adult students having education in the decidet 50 Kor?an Courses (men, women) in the city Ankara in this confirmation, ?Half Established Intesview? is used as an instrument with the aim of providing a qualitative support to the quantitative data obtained with ?Survey Form? which includes 52 pointes, the validity-reliability test is done in the qualitative assessment instrument to assess the religious understanding of adults and their religiousness level and ?Religious Conduct? and ?Traditional İlmihalci Conduct? instruments are also present in the test.The area of the research are the 325 Kor?an Courses (in Ankara) which are providing education for 2004-2005 years. The examples of the research are the 50 Kor?an Courses which are chosen by means of appointment regarding the low, medion and high socion-economic status.In the analysis of the data of the research, SPSS tecnique, varyans analysis, t-test, LSD multiple Comparison test and Pearson correlation test are used.