Eski Doğu Bloku ülkeleri kaynaklı insan ticareti ve fuhuş sektöründe çalışan kadınlar
Ex-Eastern European countries origin trafficking and women working in the sex sector
- Tez No: 228292
- Danışmanlar: PROF. GÜLAY TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Küreselleşme ve Sovyet Sistemi'nin çöküşü, 1990'lı yıllardan itibaren uluslararası düzensiz göç akımlarının giderek yaygınlaşmasına ve yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Kapitalist topluma özgü tüketim kalıplarının, cinselliğe ve kadın bedenine metalaşan bir nitelik kazandırmasıyla cinsel hizmetlere olan talebi artırması, fuhuş sektörünün uluslararası düzeyde örgütlenmesi sürecini hızlandırmıştır. Hedef ülkelerde cinsel hizmetlere olan yoğun talep de, göçmen kadınların fuhuş sektörüne yönelmelerine ve Eski Doğu Bloku kaynaklı göçün giderek kadınlaşmasına sebep olmuştur. Düzensiz göç ve göçmen kaçakçılığının yanı sıra göçmenlerin kaynak ülkelerde temin edilerek kandırılmaları ve hedef ülkelerde kölelik koşullarında zorla ve tehdit yoluyla çalıştırılmaları anlamına gelen insan ticareti olgusu, önlenemez bir boyuta ulaşmıştır. İnsan ticaretinin en yoğun örgütlendiği alan fuhuş sektörüdür. Türkiye düzensiz göç ve insan ticareti akımları açısından önemli bir geçiş ülkesi ve bir hedef ülkedir. 1990'lı yıllardan itibaren küresel fuhuş sektörü ve insan ticareti faaliyetlerinin bir parçası olmuştur. Sorunun giderek büyümesiyle birlikte Türkiye de göçmen kaçakçılığıyla ilgili yasal ve kurumsal önlemler almaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization and the collapse of the Soviet Union have led to the proliferation and a rise at the irregular migration flows since the 1990?s. Consumption patterns special to the capitalist societies transforms the bodies of women to commodities and cause the increase for the demand for sexual services have accelerated the organization processes of the sex sector at an international level. The important demand for sexual services at destination countries has led to the bearing of female migrants to the sex sector and gradually feminizing migration from the ex-Soviet countries. Besides irregular migration and smuggling of migrants, trafficking, which means the recruitment and abduction of migrants in the origin countries, has proliferated so that it can?t be prevented. The sector, which trafficking is organized most is the sex sector. Turkey is both a transit and a destination country for irregular migration and trafficking. Since the 1990?s, it has become a part of the global sex sector and trafficking activities. With the important rise of the problem, Turkey has started to take some measures at a legal and an institutional level.