İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde kural anlatımlı - örnek açıklamalı dilbilgisi öğretim süreçlerine ilişkin gözlemler
Observations on english grammar teaching processes based on deductive and inductive approaches
  1. Tez No: 228291
  2. Yazar: DUYGU GÖKTEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim beşinci ve altıncı sınıflarda uygulanmakta olan kurallarla ve örneklerle dilbilgisi öğretimini temel alan yabancı dil öğretim yöntemlerinin İngilizce dilbilgisi başarısı üzerindeki etkisini incelemek ve dilbilgisi yapılarında en çok yapılan hataları betimlemektir.Araştırmaya Diyarbakır Nazime Tatlıcı İlköğretim Okulu beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinden toplam 370 kişi katılmıştır. Araştırma verileri, bazı İngilizce dilbilgisi yapıları üzerine sorulmuş sormacalar ile toplanmıştır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Verilerin analizinde elde edilen veriler, yüzde tekniklerinden olan frekans değerleri, çapraz tablolar ve istatistiksel tekniklerden biri olan Ki-Kare (?2) bağımsızlık testinden yararlanılarak çözümlenmiştir.Araştırmanın sonucunda, örnekler (Tümevarım) ile dilbilgisi öğretimini temel alan yabancı dil öğretim yöntemlerinin İngilizce dilbilgisi başarısı üzerindeki etkisinin kurallarla (Tümdengelim) dilbilgisi öğretimine göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.Beşinci ve altıncı sınıf öğrencilere ortak olarak öğretilen koşaç `be', `There is'/`There are', sıfatlar, `Can' yapısı, ilgeçler (prepositions), geniş zaman ve şimdiki zaman dilbilgisi konuları ile ilintili olarak doğruluk ve hata oranlarına bakıldığında, öğrencilerin en çok `ilgeçler', koşaç `be' ve `there is/there are' konularında başarı gösterdikleri görülmüştür. Öğrencilerin en fazla hata yaptıkları konuların ise `zamanlar' (Şimdiki zaman ve geniş zaman) ile ilgili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effects of second language methods based on deductive (teaching grammar from rules) and inductive approaches (teaching grammar from examples) on fifth and sixth grade students? achievement in use of English grammar rules and also to describe the errors related to some grammatical structures.A total of 370 students who are attending in fifth and sixth grade classes at Diyarbakır Nazime Tatlıcı Secondary School participated in this research. Data has been gathered via a questionnaire including different kinds of questions related to grammatical structures such as structure `be?, There is?/`There are?, `Adjectives, `Can?, `Prepositions, `The Simple Present Tense? and `The Simple Present Continuous Tense?. In this research, descriptive method has been used. Statistical techniques such as percentages, cross-tables and chi- square (?2) statistical test have been used to analyse the data.The research revealed that methods based on inductive approaches (teaching grammar from examples) are more effective than deductive (teaching grammar from rules) on English grammar achievement.The analysis of the accuracy and error rates for structure `be?, `there is/there are?, `adjectives?, `can?, `prepositions?, `The simple present tense? and `The simple present continuous tense? revealed that the most successful English grammar achievements have been related to `prepositions?, structure ?be? and `there is/there are?. Results show that students? errors are usually in producing `The Simple Present Tense? and `The Simple Present Continuous Tense?.