What am ı? A non-psychological answer to a fundamental question
Ben neyim? Temel bir soruya psikolojik olmayan bir yanıt
  1. Tez No: 228296
  2. Yazar: ITIR ERHART
  3. Danışmanlar: PROF.DR. STEPHEN VOSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı çok temel bir soru olan `Ben neyim?' sorusuna yanıt aramaktır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümün amacı temelde kişi olduğumuz tezini savunan Psikolojik Kuram'ı reddetmektir. Bu yaklaşımın yol açtığı sorunlardan yola çıkarak `kişi'nin bir töz kavramı olmadığı ve bellek ve karakter özelliklerinin devamlılığı gibi bir psikolojik devamlılığın sürekliliğimiz için gerekli ya da yeterli olmadığı gösterilmeye çalışılmaktadır. `Kişi' kavramına verdiğimiz duygusal önemin Locke, Hume, Butler, Reid, Parfıt, Rudder Baker gibi pek çok felsefecinin kişimerkezli özdeşlik kuramları geliştirmelerine neden olduğu ve bu yaklaşımın pek çok metafizik soruna yol açtığı vurgulanmaktadır. İkinci bölümün amacı ise temelde insan, yani biyolojik bir tür olan Homo Sapiens'in üyesi olduğumuzu iddia eden biyolojik yaklaşımın bir versiyonunu geliştirmektir. Bu bölümde psikolojik devamlılığın değil insan türünün bir üyesi olarak devamlılığın sürekliliğimiz için gerekli ve yeterli olduğu iddia edilmektedir. Geliştirdiğim kuramın Psikolojik Kuram'ın yol açtığı sorunları nasıl çözdüğü tartışıldıktan sonra bu kuramı savunanların getirebileceği bazı eleştirilere cevap verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to provide an answer to the fundamental `What am I?? question. The work is composed of two parts. The first part aims to reject the Psychological Account, the view which states that we are most fundamentally persons. By pointing out the problems such a view is prone to creating it aims to show that `person? is not a substance concept, that no kind of psychological continuity, like the continuity of character traits and/or memory, is either necessary or sufficient for our persistence through time. It is argued that the emotional attitude we have towards the concept `person? leads many philosophers like Locke, Hume, Butler, Reid, Rudder Baker, to come up with a person-centered account of identity, which in turn leads to metaphysical problems and complicates our ontology. The second part of this dissertation is an attempt to develop a version of animalism, the theory which states that we are essentially human beings, i.e., members of the biological species Homo sapiens. `Continuous existence under the kind human being? is proposed as the criterion of diachronic identity for human beings. It is argued that this version of animalism is not faced with the problems the Psychological Account