Edirne ve çevresinde kist hidatiğin casoni ve indirekt hemaglütinasyon testleri ile sıklığının araştırılması
- Tez No: 22830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT H. TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışma, yurdumuzda yaygın bir infeksiyon hastalığı olan hidatidozis in Trakya Bölgesi'ndeki sıklığını belirlemek amacıyla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri ile bazı ilçe ve köylerinde, Casoni ve îndirekt Hemaglütinasyon ( IHA ) testleri uygulanarak, 600 kişide yapılmıştır. Casoni ve IHA testlerinin her ikisinin de pozitif olmasına göre %9,2 oranında infeksiyon belirlenmiştir. Edirne- de infeksiyon oranı %9,48, Kırklarelide ise %11,17 olarak belirlenmesine karşın, Tekirdağ'da infeksiyon belirlenememiştir. Casoni testi 'ne göre Edirne ilçe ve köylerindeki pozitiflik oranı, %18,97, Kırklareli 'de %17,87, Tekirdağ'da %6,38 olarak bulunmuştur. Sadece Casoni testi ile infeksiyon oranı %16,8, IHA testi ile de %12 olarak bulunmuştur. Trakya'da 1974 yılında belirlenen infeksiyon oranın da büyük bir değişiklik olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The aim of this study was to investigate the incidence of the hydatidosis, known as a widespread infectious disease in our own country, in Trakya region and it was carried out on 600 cases, living in the Edirne, Kırklareli, Tekirdağ towns and at their outskirts, using Casoni and Indirect Heamagglutination ( IHA ) tests. Accordingly with the positiveness of both used tests, a total infection rate was found to be 9,2 %. Its rate was 9,48 % and 11,7% in Edirne and Kırklareli respectively but Tekirdağ. When only Casoni test taken into consideration the rate of its positiveness was 18,97%, 17,87% and 6,38% in the towns and outskirts of Edirne, Kırklareli and Tekirdağ respectively. When one looked into the result of either test the rate of infection appeared to be 16,8% in Casoni and 12% in IHA tests. As a conclusion we may have to state that the rate of hydatidosis has not much changed since 1974 from the decreasing point of view.