Yetişkin Türk kadın ve erkeklerinde ayak yapısının plantogramla incelenmesi
  1. Tez No: 22831
  2. Yazar: NURSEL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
- 46 ÖZET Yetişkin Türk kadın ve erkeklerinde ayak yapısını plantogramla incelemek amacı ile 200 kadın ve 200 erkeğin sağ ve sol ayak izlerini aldık. Araştırmaya ayak anomalisi olma yan ve yaşları 20 - 55 arasında değişen kişileri dahil ettik. Plantogramla üzerinde? ayak uzunluğunu, metatarsal bölgenin en medial ve enlateral noktaları arasında ayak boy eksenine dik geçen en kısa mesafeyi (ayak genişliği) ve bu bölgede belirtilen noktalar arasındaki oblik mesafeyi, ayak uzunluğunun orta noktasındaki genişliği, topuk genişliğini, tarak a - çısını ve Hallux açısını ölçtük. Kadınlarda ve erkeklerde, ayak uzunluğunun, ayak genişliğinin, metatarsal bölgede ölçülen oblik mesafenin, sağ ve sol ayak ortalama değerleri ara sındaki korelasyonun kuvvetli olması nedeniyle ( r>0.80 ) ortalama değerlerini aldık. Ortalama ayak genişliğine ve ayak uzunluğuna göre hesaplanan ayak indexinin aritmetik ortalaması, kadınlarda 37.95, erkeklerde ise 37.77'dir. Ayak ortasındaki genişliğin, ayak genişliğine olan oranı, kadınlarda sağ ve sol ayakta 0.42, erkeklerde ise sağ ve sol ayakta 0.45' tir. Ayak ortasındaki genişliğin topuk genişliğine olan oranı, kadınlarda sağ ayakta 0.69, sol ayak ta 0.71, erkeklerde ise sağ ayakta 0.76, sol ayakta 0.75 'tir. Ayakkabı standardını ortaya koymak amacı ile yapılacak antropometrik ölçümlerin yanında, plantogram metodunun da kullanılması ve ortalama değerlerin elde edilmesi sağlıklı ayakkabı üretimi için gereklidir.
Özet (Çeviri)
47 - SUMMARY To determine the structure of the foot in adult Turkish people, we have taken the footprints of 200 man and 200 woman. This study group included the subjects whose have not a foot abnomali (between 20-55 ages). On the footprints, we have measured these prametres: the foot length, the most short distance which is perpendicular to the foot axis which is between the most medial and most lateral points of the meta - tarsal region (foot width), the oblique distance between this points, the widthness in the middle point of the foot length, the heel width, the metatarsal angle and the Hallux angle. Because of the strong correlations between the foot length, foot width and the oblique distance of the right and left foot mean values within man and woman, (r>0.80) we have considered the mean values. The aritmetic mean values of foot index calculated according to the mean foot width and foot length was 37.95 for woman and 37.77 for man. The ratio of middle foot width to the foot width was 0.42 for woman (right and left foot) and 0.45 for man (right and left foot). The ratio of middle foot width to the heel width was 0.69 in right foot and 0.71 in left foot - for woman and this values was 0.76 and 0.75 for man, respectively. The footprints gives the distribution of the foot surface and the size of shoes. To determine a standart for shoes, and to produce more healthy shoes, it is necessary to use the footprints method and to obtain mean values behind the anthropometric measurements.