Adil yargılanma hakkı ve yargılamada silahların eşitliği problemi
Right to a fair trial and the principle of the equality of arms in jurisdiction
  1. Tez No: 228313
  2. Yazar: TEVFİK BARBAROS ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde ?Adil Yargılanma Hakkı? düzenlenmiştir. Bu maddenin birinci fıkrasında yer alan ?Hakkaniyete uygun dinlenme? hakkı, maddenin düzenlediği ilkelerin bir kısmının mahkeme içtihatlarıyla belirlenmesini sağlamış, silahların eşitliği ilkesi bu yolla ortaya çıkmıştır. Silahların eşitliği, AİHM kararlarında ?bir tarafı davanın diğer tarafı karşısında nitelikli bir dezavantaj içine sokmayacak şartlar altında, her bir tarafın delilleri de dahil olmak üzere, davasını ortaya koymak için makul bir olanağa sahip olması zorunluluğu? biçiminde tanımlanmaktadır. Bu çalışma, silahların eşitliği ilkesinin tarihsel gelişimini ve unsurlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The ?Right to a Fair Trial? is regulated in the Article 6 of ?European Convention on Human Rights?. The ?Right to a Fair Hearing?, which is regulated in the first paragraph of this article, provided determination of some principles by case law of European Court of Human Rights, thus the ?Equality of Arms? principle was established. According to the Court, ? `equality of arms? implies that each party must be afforded a reasonable opportunity to present his case - including his evidence - under conditions that do not place him at a substantial disadvantage vis-à-vis his opponent.? In this thesis, historical background and factors of Equality of Arms Principle are examined.