Suyuti'nin Tarihu'l Hulafa adlı eserine göre XI. ve XIV. yüzyıllarda Selçuklular (çeviri ve değerlendirme)
Seljuks in XI. and XIV. century according to Suyuti's history of the caliphs
  1. Tez No: 228314
  2. Yazar: ONUR ÖZATAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmamızda, Suy?t?'nin yazımını 1505 yılında bitirdiği ve Hz. Muhammed'in ölümünden itibaren tüm halifelerin tarihlerini sırasıyla ele aldığı ?Tarihu'l-Hulafa? adlı eserinin Selçuklularla ilgili bölümlerini inceledik. Bunun yanı sıra, Suy?t?'nin hayatına ve eserlerine de kısaca değindik.Bu eserinde Suy?t?, özellikle Halife el-K?im bi'Emri'llah (m. 1031-1075) döneminden itibaren Büyük Selçuklular'dan haber vermekte ve onların Abb?si Hil?fet Devleti ile olan ilişkilerinden bahsetmektedir. Burada ön plana çıkan, Tuğrul Bey ve Halife el-K?im bi'Emri'llah arasındaki ilişkidir. Tuğrul Bey'in ölümünden sonra ise, kısa da olsa diğer Selçuklu beylerine değinmiştir ancak genel olaylar dışında pek detaya ratlanmamaktadır.Suy?t?'ye göre Allah'a ulaşmanın tek yolu, O'nun Peygamberi Hz. Muhammed'in Sünnet yolunu takip etmektir. Bu sebeptendir ki Suy?t?, Abb?si Hil?feti'ni Sünnet'in ve İslam hukukunun yer yüzündeki tek meşru temsilcisi olarak kabul etmektedir. Abb?siler'in karşısına çıkan, onların egemenliğini tehdit eden ya da otoritelerini kısıtlayan tüm siyasi güçlere karşı çıkması ve onları açık bir şekilde yermesinin de temel nedeni budur. Bu yüzden, onun, sadece Selçuklular'a ya da Türkler'e karşı sert davrandığı söylemek haksızlık olacaktır.Selçuklu Türkleri'nin yanı sıra, Suy?t? eserinin pek çok yerinde Selçuklu öncesi Türkler'e de yer vermektedir. Bunlarla ilgili önemli noktaların çevirisi tezimizin sonundaki ekler bölümünde verilmiştir. Bunun yanı sıra, ekler bölümünün son parçası olarak orijinal metin sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis Suyuti?s work, called History of the Caliphs, is examined and translated, in terms of Seljuks political and social history, form its original Arabic press and its English translation, which had been compiled in 1881 in Calcutta by H. S. Jarrett, has also been compared with the original text. Besides, we find it appropriate to give information about his life and some other works of him.In his this work, Suyuti, mentions about Seljuks, particularly starting from the Abbasid Caliph al-Kaim bi?Emri?llah (AD 1031-1075) and he mentions their political relation with the Abbasid Caliphate as well. The main frame of this relationship between Seljuks and the Caliphate is shaped around Toghrul Bey and the Caliph al-Kaim bi?emri?llah. After Toghrul Bey?s death, Suyuti gives some information about latter Seljuk sultans, but this is nothing but just a short touch to Seljuk history.In Suyuti?s personal perception of Islam, Abbasid?s, as justified descendants of the Prophet Mohammed?s grandfathers line, are the only rightful representers of the Allah?s religion and His messenger Mohammed?s tradition. Thus, Suyuti is quite critical and candid against those who creates a possible treat to jeopardise the Abbasid authority and their benefits. So, that is the reason why he is really critical against Suljuks and other ethnic groups.In his work, Suyuti mentions about the Turks before Seljuks. Some important examples of those parts are given at the end of this thesis.