Yabancıların adli yardımdan yararlanması
Benefit of foreigners from legal aid
  1. Tez No: 903702
  2. Yazar: BEYZA NUR AĞCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELKIS VURAL ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Adli yardım, yargılama ve takip giderlerini ödeme gücünden yoksun bulunan kişilerin bu giderlerden geçici olarak muaf tutulması, avukatlık hizmetinden yararlandırılması ve bu kişilere teminat giderlerinden muafiyet sağlanmasıdır. Sosyal hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak, herkesin hak arama özgürlüğü ve mahkemeye erişim hakkını etkin ve eşit şekilde kullanabilmesi gerekir. Böylece mahkemeye erişim hakkını ve silahların eşitliği ilkesini teminat altına alan adil yargılanma hakkı da güvence altına alınmış olur. Nitekim ekonomik yetersizlikleri ortadan kaldırarak adalete erişimin yolunu açan adli yardımın adil yargılanma hakkı ile ilişkili olduğu açıktır. Hem ulusal mevzuatta hem de uluslararası belgeler ve sözleşmelerde adli yardıma ilişkin düzenlemeler mevcuttur. Hukukumuzda Türk vatandaşları gibi yabancıların da adli yardımdan yararlanması mümkündür. Adli yardımdan yararlanacak yabancıların kimler olduğunu tespit etmek ve hangi koşullarda adli yardım sağlanacağını mevcut hukuki düzenlemeler kapsamında değerlendirmek gerekmektedir. Teorik olarak ülkemizdeki yabancıların adli yardımdan faydalanması mümkün görünse de uygulamada bu konuda çeşitli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yabancı kişilerin adli yardımdan haberdar olmaması, idari gözetim altındaki yabancıların avukata erişiminin kısıtlanması, avukatların bu kişilerle görüşmesinin engellenmesi, avukatla yabancının görüşmesindeki tercüman sorunu bu sorunlardan sadece birkaçıdır. Yabancıların adli yardımdan yararlanmasının teorik ve pratikteki boyutu ve konuya ilişkin yargısal içtihatlara değinmek çalışmamız açısından yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Legal aid is the temporary exemption of people who are incapable of paying trial and follow-up expenses from these expenses, their benefit from legal services and exemption from security costs. As a requirement of the social rule of law, everyone must be able to exercise their freedom to seek justice and their right to access the court effectively and equally. Thus, the right to a fair trial, which guarantees the right to access the court and the principle of equality of arms, is also secured. As a matter of fact, it is clear that the legal aid institution, which opens the way to access to justice by eliminating economic inadequacies, is related to the right to a fair trial. There are regulations regarding the legal aid institution in both national legislation and international documents and agreements. In our law, it is possible for foreigners as well as Turkish citizens to benefit from the legal aid institution. It is necessary to determine who the foreigners who will benefit from legal aid are and to evaluate under what conditions legal aid will be provided within the scope of existing legal regulations. Although it seems theoretically possible for foreigners in our country to benefit from legal aid, various problems are encountered in practice. Foreigners not being aware of their right to legal aid, restricting access to lawyers for foreigners under administrative detention, preventing lawyers from meeting with these people, and the problem of translators in meetings between lawyers and foreigners are just a few of these problems. It would be appropriate for our study to touch upon the theoretical and practical aspects of foreigners' use of legal aid and the case law on the subject.