Ceza Muhakemesi Hukukunda yakalama ve gözaltına alma
Capturing and custody in Criminal Procedure Law
- Tez No: 228322
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Herkes kişi hürriyeti ve güvenliği hakkına sahiptir. Temel hak ve hürriyetlerden biri olan kişi hürriyeti ve güvenliğinin keyfi bir şekilde kısıtlanmasını önlemek amacıyla hem anayasalar hem de uluslararası belgeler bu hakları düzenleme yoluna gitmektedirler. Yakalama ve gözaltına alma, kişi hürriyeti ve güvenliği ile yakından ilgili birer koruma tedbiridir. Bu nedenle, söz konusu koruma tedbirleri hem anayasalarda hem de uluslararası belgelerde düzenlenmektedir.Anayasamıza göre, hakim kararı olmadan yakalama, ancak suçüstü halinde veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde yapılabilir. 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu, inceleme konumuz olan yakalama ve gözaltına alma tedbirleriyle ilgili yeni düzenlemeler getirmektedir. Özellikle, gözaltına alma tedbiri Cumhuriyet Savcısı emri ile başvurulabilecek bir koruma tedbiri haline getirilmek suretiyle yakalamadan ayrı bir koruma tedbiri haline getirilmiştir.Çalışmamızda, yakalama ve gözaltına alma birer koruma tedbiri olduğundan, öncelikle koruma tedbirleri hakkında temel bilgilere değinildi. Ardından yakalama emri olmaksızın yakalama ve gözaltına alma ele alındı. Son olarak, yakalama emri üzerine yakalama incelendi.
Özet (Çeviri)
Everyone has personal freedom and security rights. Constitutions and internetional agreements designated these rights to prevent the limitation of personal freedom and security which are one of the basis rights and freedoms. Capturing and custody are related to both personal security and personal freedom. These are protective measures. Therefore, it designate by the constitutions and also international agreements.In our Constitution, capturing can be enabled in a fair cop and in the immediate situations, because capturing isn?t based on the magisterial decree. Capturing is defined according to Code of Criminal Procedure (CMK) which was inured in 1.6.2005 in our country. This code brings new arrangements about capturing measure and custody measure. According to Code of Criminal Procedure (CMK), these two protective measures were separated each other because custody can be enabled by the public prosecutor?s decree.In our thesis, first of all we considered about the capturing and custody are protective measures so that we analyzed the protective measure. After that we considered about capturing without bench warrant and custody. Lastly, we considered about capturing with bench warrant.