Ceza muhakemesi hukukunda yakalama ve gözaltına alma koruma tedbirleri
Arrest and detention in criminal procedure law
  1. Tez No: 846085
  2. Yazar: MUSTAFA AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı, insan hakları içerisinde en temel ve önemli haklardan birisidir. Bu hak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. maddesi, ulusal mevzuatımızda Anayasanın 19. maddesinde güvence altına alınmıştır. Ceza muhakemesi hukukunda maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi amacıyla başvurulan koruma tedbirleri, temel hak ve özgürlüklere birtakım sınırlandırmalar getirebilmektedir. Çalışmamızın konusunu oluşturan yakalama ve gözaltına alma koruma tedbirleri de kişilerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale niteliğinde olması sebebiyle kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının istisnasını oluşturmaktadır. Bu kapsamda yakalama ve gözaltına alma tedbirleri Ceza Muhakemesi Kanununun 90. ve devamı maddelerinde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu açıklamalar çerçevesinde çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde koruma tedbirlerine ilişkin temel bilgiler ve bu tedbirlerin genel özellikleri, ikinci bölümünde yakalama koruma tedbiri, üçüncü bölümünde gözaltına alma koruma tedbiri, dördüncü bölümünde ise yakalama ve gözaltına alma koruma tedbirleri nedeniyle tazminat konusu; AİHS, Anayasa, CMK ve diğer mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to personal freedom and security is one of the most fundamental and important human rights. This right is guaranteed in Article 5 of the European Convention on Human Rights and Article 19 of the Constitution in our national legislation. The protection measures applied in order to reveal the material truth in criminal procedure law may impose some restrictions on fundamental rights and freedoms. The protection measures against arrest and detention, which are the subject of our study, are also an exception to the right to personal freedom and security, as they interfere with the fundamental rights and freedoms of individuals. In this context, the measures of arrest and detention are regulated in detail in Articles 90 and the following of the Criminal Procedure Code. Within the framework of these explanations, our study consists of four parts. In the first part of our study, the basic information about the protection measures and the general characteristics of these measures, in the second part the capture protection measure, in the third part the detention protection measure, and in the fourth part, the subject of compensation due to the capture and detention protection measures; The ECHR has been examined within the framework of the Constitution, CMK and other legislative regulations.