Sünnette süt akrabalığı ve ilgili rivayetlerin incelenmesi
The relationship of the sucking in the sunna and studying rumours about it
  1. Tez No: 228343
  2. Yazar: ESRA PAÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ERUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bebekler için anne sütü eşsiz bir besin kaynağıdır. İslam'a göre bir kadının sütünü emen çocukla bu kadın ve akrabaları arasında süt akrabalığı meydana gelir ve evlenmeleri ebediyen haram olur.Bu konuda, süt emmenin nesep gibi mahremiyet meydana getireceğine dair rivayetler mevcuttur.Süt emmenin mahremiyet meydana getirmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekir.Bunlardan biri, sütün çocukluk döneminde emilmesidir. Bu konuda merfu ve mevkuf birçok hadis mevcuttur. Yetişkinin emmesinin de haram kılacağı kanaatine sahip olanlar ise, Sehle hadisini delil olarak almışlardır. Ancak bu, alimlerin çoğuna göre onlara mahsus bir uygulamadır. ?Büyüğün on kez emmesinin mahremiyet meydana getireceğine dair ayetin nazil olduğu, Hz. Aişe'nin serîrinin altındayken, evcil bir koyunun girip o sayfayı yediğini? bildiren rivayet ise, hem sened hem metin açısından problemlidir ve aslı yoktur.Hadislerde, haram kılan süt emme miktarıyla ilgili farklı sayılar zikredilmiştir ve hadislerin hepsi sahihtir. Bu, muhtemelen tedricî olarak az ve çok emmenin haram kılacağı hükmüne ulaşıldığını gösterir.Çocuğu emziren sütannenin çocuğa hakkı geçmektedir. Rasulullah (sav), sütanneye ?erkek köle veya cariye? hediye ederek bu hakkın ödeneceğini söylemiştir.Süt akrabalığının tespitine gelince; bu, ikrar veya şahitle gerçekleşir. Süt akrabalığının tespiti için gerekli şahit sayısı konusunda Rasulullah (sav)'den nakledilen rivayetin metni ihtilaflı, isnadı da zayıftır.Konuyla ilgili Ukbe hadisine dayanan alimlerin bir kısmı, hadisin zahirini esas alarak tek bir kadının şahitliğini yeterli görmüştür. Alimlerin çoğu ise, hadiste haramlığın kastedilmediğini, ihtiyaten ayrılmaları gerektiğini belirterek, sütannenin şahitliğinin yeterli olmadığını söylemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The milk of mother is an unique source of nourisment for babies. In Islam, a baby suckling a woman can not marry forever with that woman?s baby, since a relationship among him, woman and her relatives occures.In this matter, there exist some accounts of the fact that suckling causes privacy like pedigree.There should be some conditions for the forbiddance of sucklig.One of them is to suckle in the childhood. There many marfu and mawquf hadiths on this matter. As for those holding the view that the suckling of and adult bring about the forbiddance based upon the hadith of Sahla. But this is for the majority of the scholars is a peculiar practice to them.In the hadiths there are different numbers of hadiths on extent of suckling and all are reilabe. This shows that it was conluded that to suck gradually less or more led to forbiddance.Identification of relationship arousinf from suckling, this is through confession and witness. The text of accounts narrated from the Prophet on the number of the witness for identifiying the relationship is contoversial and its isnad is weak.According to some of scholars depending on the hadit of Uqba, the testimony of a single woman, on the basis of outward of hadith, is enough. According to most scholars, the forbiddance is not meant in the hadith, but the testimony of nursing mother is not enough, stating that she must leave the baby as a reserve.