H. L. A. Hart'ta açık metin kavramı
Open texture concept of H. L. A. Hart
- Tez No: 228345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hukuki belirsizliğe ilişkin tartışmalar hukuki formalizm ve hukuki realizm ekseninde sınırları keskince belirlenmiş şekilde yürütülmüştür. H.L.A Hart ise sorunu kaçınılmaz bir olgu olarak görmüş ve bu iki görüş arasında bir orta yol benimsemiştir. Bu tutumun sonucu ortaya hukuk kuralları, hukuk dil ilişkisi, yargıcın takdir yetkisi konularıyla bağlantılı bir teori çıkmıştır. Bu teorinin anahtar kavramlarının başında da ?açık metin (open texture)? gelmektedir.Her ne kadar geleneksel hukuki pozitivizmden ayrılan yönleri olması sebebiyle ılımlı hukuki pozitivist olarak nitelendirilse de Hart'ın hukuk teorisi, belirli, öngörülebilir, objektif hukuk kurallarından oluşan bir hukuk sistemi öngörmektedir. Hart, her bir olgu durum için bir kural oluşturma imkanı bulunmadığından davranışa ilişkin standartların genel kurallar aracılığıyla iletileceğini belirtmektedir. Gerek dilin doğasının belirsiz oluşu, gerekse kuralların genel nitelikli terimler içermesi sebebiyle hukuk içerisinde gölgeli alanların oluşabileceğini, kuralların uygulanması bakımından bu belirsiz alanlar sebebiyle zor davalarla karşılaşılacağını dile getiren Hart, bu durumu hukukun sayılan sebeplerle açık metinli oluşuna bağlamaktadır. Açık metin alanında yargıca görev düşmektedir. Uygulamayı yürüten yargıç böylesi alanlarla karşı karşıya geldiğinde takdir hakkını kullanacak ve belirsiz duruma uygun çözümü geliştirecektir. Açık metin teorisi Hart'ın hukuk sistemi ve kurallar anlayışının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Bu konu hukuk felsefesi içerisinde hukukun açıklanması, hukuki yorum, takdir yetkisi gibi pek çok alanla bağlantılı olarak tartışılmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Discussions about legal indeterminacy have been carried by legal formalism and legal realism in a way which distinctly shaped the limits of discussion. H.L.A. Hart describes this problem as an unavoidable fact and finds a midway between those views. As a result of this a theory has been established; a theory connected with rules, discretion and relation between law and language. Open texture is one of the key concepts of this theory.Even though Hart has been described as a soft legal positivist because of his differences with traditional legal positivism Hart?s theory is an envision of a legal system depending on determined, anticipated, objective rules. Hart disclaims it is not possible to set a rule for every fact situation and standards about conducts might be transferred by general rules. Both the nature of language is vague and the rules conclude terms which have common characteristics conclude penumbral areas in legal system; Hart claims that, in the application of rules these penumbral areas might result hard cases and he connects these situations with the concept of open texture as a result of above mentioned reasons. Judges have an important role in open texture area because judges have significant authority in practice. They must exercise discretion to define appropriate solutions for the indeterminate situation. Open texture theory may be evaluated as a result of Hart?s law system and his understanding about rules. Discussions around this subject in philosophy of law are still continuing related with; explanation of law, discretion and interpretation of law.