1982 Anayasasında suç ve cezalara ilişkin esaslar
Princible of crime and punishment in 1982 dated constution
- Tez No: 228346
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
2709 sayılı ve 1982 Tarihli Anayasamızın 38. maddesinde ?suç ve cezalara ilişkin esaslar? belirtilmektedir. Fıkralar halinde ilke temelli olarak tezimizde anlatmaya çalıştığımız bu esaslar çağdaş hukuk anlayışında ve vazgeçilmez insan hakları açısından artık tüm dünyaca benimsenmiş ve uygulanır hale gelmiştir.Elbetteki kişilerin yaşamlarında en son karşılaşmak isteyecekleri şey bir suçun mağduru olmaktır. Fakat şu veya bu şekilde olağan yaşamda suç işlenmekte ve birileri de bunun mağduru konumunda bulunmaktadır. Mağdurun hakkını devlet koruyacaktır. Artık kişinin kendi hakkını kendisi alması kabul görmeyen bir yaklaşımdır. Ancak bu noktada müdahale eden devlet olunca bu kez müdahale edilenin de insan olmasından kaynaklanan hakları gündeme gelmektedir.Bir suç işlemek istenmeyen, toplum tarafından yadırganan davranıştır. Hukuk kuralları dışında ahlak kuralları dini kurallar da suçu ve suçluyu hoş görmez. Ancak unutulmaması gereken suç işleyen kişinin suçu işledikten sonra tür değiştirmediğidir. Yani insan olmaya devam etmektedir. Bu nedenle de insan olmaktan kaynaklanan, insanlık onuruyla bağlantılı temel hakları olmalıdır.1982 Anayasamızın 38. maddesi de bu bakımdan suç ve suçluyla, suça ilişkin yargılamada uyulacak temel esasları belirtmektedir. Bu esasları bizde ilkeler şeklinde tezimize alarak, her bir ilke açısından insan hakları ve ceza hukuku bağlamında açıklamalarda bulunduk. Anayasamızda yer alan fakat, çoğunlukla anayasa hukuku kitaplarında açıklamalara yer verilmeyen bu ilkelere Anayasal perspektiften bakarak, neyi ifade ettiklerini tespit etmeye çalıştık. Sonuç olarak denilebilir ki; bu ilkeler suç ve ceza hukukumuzu çağdaş ülkelerin seviyesine taşıyan, vazgeçilmez esaslardır.Anahtar Sözcükler1.1982 Anayasası2.Suç3.Ceza4.Anayasa ve Ceza Hukuku5.Ceza Hukuku İlkeleri
Özet (Çeviri)
38th matter of 2709 numbered and 1982 dated of our constitution is about crime and punishment?s bases. As in paragraph thesis-based principles that we try to explain the principles of contemporary law and indispensable in terms of human rights and is now the world has become the default.Certainly anybody doesn?t want mistrated for crime. But in ordinary life someone commit?s a crime than the another one to be crime?s victim. The state will protect the rights of victims. Anymore take a person's own right it is an approach not adopted. But the government interferes in the event; so the guilty person's right comes up.To commit a crime is a behaviour that is undesirable and felt odd by the society. The crime and guilty disapprove by ethics and religious rules without law?s rules. But what we shouldn't miss that the one who commits the crime is also a humanbeing. The guilty must have the basic rights because of the humanbeing.Crime and guilty?s basic foundation in judges process appeared in our constitution?s 38th matter of dated 1982. These principles are the principles we take as our thesis, in terms of each policy in the context of human rights and criminal law have to explain.We tried to confirm these principles what they mean by analyzing from constitutional perspective which are taking place in our constitution,but mostly not explained enough in our constitution law books. As a result; these principles, the level of crime and criminal law in our country with the contemporary, are the indispensable basis.Key Words1.Constitution of 19822.Crime3.Punishment4.Constitution and punishment law5.Princible of punishment law