Peculiarism in the Turkish left during the 1960's
1960'lı yıllar boyunca Türkiye solu'nda özgücülük
- Tez No: 228432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
In this study, the Turkish left in the 1960s is discussed in the light of the term peculiarism. This is done on the basis of three groups of the Turkish left in the period, namely the Yön journal, the MDD group and the TİP with specific reference to Mehmet Ali Aybar. The main premises of the term peculiarism are considered to be nationalism, Kemalism, developmentalism or non-capitalist path of development, the idea of a ?popular national front? and anti-imperialism. Accordingly, each group is discussed on the basis of the above told concepts.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada 1960?lı yılların Türkiye Solu özgücülük kavramı çerçevesinde tartışılmıştır. 1960?lı yılların Türkiye Solu içerisinde Yön dergisi, 1971 öncesi Milli Demokratik Devrim grubu ve Mehmet Ali Aybar özelinde TİP ele alınmıştır. Özgücülük kavramı ise milliyetçilik, Kemalizm, gelişmecilik ya da kapitalist olmayan kalkınma yolu, halkçı cephe fikri ve anti-emperyalizm kavramları ekseninde anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu anlamda yukarıda sayılan her grup bu kavramlar çerçevesinde tek tek analiz edilmiştir.