A tale of two villages: A gramscian analysis of the Hamula and the relations between the Israeli state and Palestinian Arab citizens of Israel
İki köyün hikayesi: Hamula ve İsrail devletiyle Filistinli Arap İsrail vatandaşları arasındaki ilişkilerin gramşiyan analizi
- Tez No: 228431
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA B. ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 530
Özet
Bu çalışmada İsrail devleti ve Filistinli Arap vatandaşlar arasındaki ilişkilerin doğası Gramşiyan bir perspektifle İsrail'de bulunan Abu Ghosh ve Umm al Fahem adlı iki Filistin Arap köyü özelinde incelenmiştir. Bu incelemeye konu olan iki köydeki sosyo-ekonomik ve politik yerel yapılanmanın köy yaşayanlarıyla İsrail devleti ve baskın grupları arasındaki ilişkiyi özellikle toplum-içi bir kriz dönemi olan el Aksa İntifada'sı sonrasında nasıl etkilediği mercek altına alınmıştır. Hamula adı verilen aşiret yapılarının rızaya dayalı İsrail hegemonyasının Filistinli Arap köy halkı tarafından içselleştirilmesi ve yeniden üretilmesi süreçlerinde bir aracı rolü üstelenebileceği değerlendirilmiş ve bu araçsallığın koşulları, dinamikleri ve sonuçları Gramşiyan bir yöntemle irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drawing on empirical data from the two Palestinian Arab villages of Abu Ghosh and Umm al Fahem, this dissertation assesses the nature of relationship between the Israeli state and its Palestinian Arab citizens from a Gramscian perspective. In this respect, a particular emphasis is given to the analysis of impact of local socio-economic and political structures on the relationship between the villagers and Israeli state and dominant classes especially following a hegemonic crisis during post-al Aqsa Intifada. Based on Gramscian methodology and empirical data, it is concluded that hamula structures could act as an agent of hegemony in internalization and reproduction of of consent based Israeli hegemony. Conditions, dynamics and consequences of this agent-structure relationship is also assessed in detail.