Çağdaş Türk sanatında küratörlük olgusu: Beral Madra
Curating in contemporary Turkish art: Beral Madra
  1. Tez No: 228483
  2. Yazar: MELİS BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YASAYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Türkiye'de, küreselleşmeye bağlantılı olarak 1980'li yıllarda izlenen dışa açılma politikasına koşut olarak sanat ortamında da yapılanma yaşanmıştır. Bienallerin ve kavramlı sergilerin çevresinde gelişen sanat ortamı beraberinde küratörlük üzerine tartışmaları da getirmiştir. Küratörlüğün ilk tartışmaya açıldığı ortam ise, Beral Madra'nın danışma kurulunda yer aldığı 1. İstanbul Çağdaş Sanat Sergileri'dir. İstanbul Çağdaş Sanat Sergileri izleyen süreçte gerçekleştirilen küratörlü uygulamalar, sergileme geleneğinde bir değişimi de beraberinde getirmiştir. Tezde, küratörlük kavramının zaman içindeki dönüşümü, bu dönüşümün Türkiye'deki yansımaları ve uygulamaları; bu ortamın hazırlayıcı koşulları, dönemin siyasi, ekonomik ve toplumsal yapısı ile ilişkisi irdeleniştir. Bu ilişkiler, Türkiye'deki ilk küratörlerden Beral Madra'nın küratörlüğü, Türkiye'deki ve dünya sanat ortamındaki konumu dolayımında detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, related to the globalization, with respect to the policy to be opened foreign in 1980's, also modification realized on arts scene. The art scene progressing around the biennials and international exhibitions have brought up the discussions on curating. The first discussions on curating originally rouse out during the 1.st Istanbul International Biennial within Beral Madra who was the member of the advisory committee/ council. The exhibitions with curators following the first Istanbul International Biennial have brought new dimensions to the tradition of exhibitions. This study examines the transformation in curating concept by time, the reflections and applications of this transformation on Turkish art scene, beside studies on the circumstances of the political, economical and social background of the date influencing this art scene. The subject is discussed in details around the exhibitions Beral Madra who is the first curator in Turkey and has curetted keeping the relations between Turkish art scene and the worlds.