Bienal etkinlikleri ve Türk sanat ortamındaki etkileri
Biennial activities and its impacts on Turkish art media
  1. Tez No: 98573
  2. Yazar: GÜLER BEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP YASA YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 629
Özet
ÖZET Türkiye' de 1986 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan bienal etkinlikleri, 1980-2000 yıllan arasında yoğun bir biçimde görülen çağdaş sanat hareketleri içinde, getirdiği yeni sergi anlayışı ve uluslararası düzeyde bir etkinlik olma niteliği ile öne çıkmaktadır. Türk sanat ortamında bienal etkinlikleri, yurtdışı bienallerine katılım ve Türkiye' de gerçekleştirilen bienaller olmak üzere iki aşamada değerlendirilebilir. Türk sanatçıları, 19. yüzyıldan bu yana ülke içinde çeşitli sergiler düzenledikleri gibi, yurtdışında düzenlenen sergi, fuar vb. sanatsal etkinliklere de katılmışlardır. Türk sanat ortamı, 1980' li yıllarda ülkemizde düzenlenmeye başlanan bienal etkinlikleri ile birlikte önemli bir değişim sürecine girmiştir. Uluslararası sanat platformunda varlık gösterme amacıyla başlatılan bienal etkinlikleri, iki ayn şehirde iki ayn bienal modeliyle, ortaya çıkmıştır. Bienal etkinlikleri, tarihi mekanlann çağdaş yorumlarla yeniden sunumu, önerilen kavramlar, öne çıkan sanatçılar, seçici kurullar ve küratörlerden oluşan yapısı ile Türk sanat ortamında alışılmışın dışında bir sergi anlayışını gündeme getirmiştir. Her bienal etkinliği sonrasında oluşan tartışma ortamında, bienalin modeli, organizasyonun, danışma kurulunun ya da küratörün niteliği ele alınmış, 1992' de düzenlenen 3. İstanbul Bienali' nden itibaren, küratörler tarafından ana başlıklar halinde önerilen kavramlar tartışılmaya başlanmıştır. Türk sanatında sergileme geleneğine farklı bir boyut getiren bienal etkinlikleri, 1980 sonrasında değişim gösteren, sanatsal, kültürel ve eleştirel ortam hakkında önemli bir veri oluşturmuştur Tezde bu ortamın, hazırlayıcı koşullan, dönemin siyasi, ekonomik ve toplumsal yapısı ile olan ilişkisi, bienal etkinliklerinin Türk çağdaş sanat ortamına etki ve katkıları, araştırılarak irdelenmiştir.Ill Beş bölümden oluşan araştırmada, bienal etkinliklerinin sergileme geleneği içindeki yeri, yurtdışında düzenlenen bienallerden alınan ölçütler, bienallerde önerilen mekanlar, seçilen sanatçıların kimliği ve belirlenen kavramlar, Türk sanatçılann kavramlara yaklaşımı, teknik, malzeme kullanımı ve değişen sanat anlayışları gibi soru ve sorunlara yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The biennial activities in Turkey since 1986 stand distinct among the movements of modern art in years 1980 to 2000, with its new concept of exhibition and its large number of participant nations and its international character. The biennial activities in Turkish art media may be classified as the participation to the events organised outside Turkey and the organisation of such events in Turkey. Since 19th century, Turkish artists have been attending various exhibitions, expositions and other similar art events abroad as well as organising their own exhibitions in Turkey. Turkish art has been going through a process of transformation since the first biennial activity of 1980. Such activities, which were initiated first by the strong desire to take a part in the international area, appeared in two different biennial types in two different cities. Biennial activities have brought forward an unusual exhibition approach and understanding to the Turkish art media with its structure with proposed concepts, forthcoming artists, juries and curators and with the presentation of historical spaces with a new interpretation. In the discussions following each biennial activity, the type of the biennial, the characteristics of organisation, juries and curators have all been assessed, and also the concepts or main headings, which were indicated by the curators, have begun to be discussed since the third Istanbul Biennial of 1992. The biennial activities, which have introduced a new dimension to the tradition of exhibition, have also been an important indicator of the radical change in cultural, artistic and discussional characteristics of Turkish art. The current study examines first the conditions which have led to theseactivities; second its relations with the political, economical and social structure of the era and finally the contribution and influences of these activities to the Turkish contemporary art media. The present research, which composes five chapters, attempts to raise answers to such questions and problems as the significance of the biennial activities in the tradition of exhibition; the criteria adapted from the foreign biennials; the favoured spaces; the identity of the artists; the outstanding concepts; and the approaches to these concepts, the technique, the usage of material and the changing attitudes of the Turkish artists.