Turkish foreign policy towards Israel: The implications of Turkey's relations with the west
Türkiye'nin İsrail'e yönelik dış politikası: Batı ile olan ilişkilerin etkisi
  1. Tez No: 228539
  2. Yazar: TOLGA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez tarihsel bir pespektif içerisinde İsrail Devleti'ne yönelik Türk dış politikasını analiz etmeyi ve 2002 yılında Türkiye'de iktidara gelen siyasal İslamcı bir parti olan AKP'nin dış politika anlayışının bu politikayı nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Tez tarihsel olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin Batı bağlantısının İsrail'e yönelik dış politikasını belirlediğini, AKP iktidarının benimsediği dış politika anlayışının Türkiye'nin Batı bağlantısını zayıflatmadığını, aksine güçlendirdiğini, bunun temel sebebinin ise AKP iktidarının dış politikadaki uzlaşmacı tutumunu iç politikada karşı karşıya bulunduğu anayasal meşruiyet krizi ile baş etmede bir kaldıraç olarak kullanmaya çalışması olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle, AKP döneminde, en azından iç politikadaki meşruiyet krizi var olduğu sürece, İsrail'e yönelik Türk dış politikasında esaslı sapmalar olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Turkish foreign policy towards the State of Israel in a historical perspective and to examine how the foreign policy perceptions of the AKP Government having Islamic roots that came to power in 2002 affected this policy. The thesis argues that, historically, the Western connection of the Turkish Republic has determined the Turkish foreign policy towards Israel and the foreign policy perceptions of the AKP Government strengthened this connection rather than weakening it. It is argued that, the fundamental reason underlying this situation is the efforts of the AKP Government to use its compromising foreign policy as a leverage against the constitutional legitimacy question it faced in domestic politics. As a result, during the AKP era, it is concluded that, Turkish foreign policy towards Israel has not undergone fundamental changes at least as long as the domestic legitimacy question exists.