Critical realism as a rival methodology for institutional economics
Kurumsal iktisat için olası bir yöntem olarak eleştirel gerçekçilik
- Tez No: 228540
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı kurumsal iktisadın yöntemini ortaya çıkarıp, eleştirel gerçekçiliğin ona daha iyi bir yöntem sağlayıp sağlayamayacağını incelemektir. Bilim felsefesindeki temel eğilimlere ve 19. yy. iktisatta yöntem tartışmalarına değinildikten sonra, tez kurumsal iktisadın yöntemini belirlemeye çalışmış ve eleştirel gerçekçiliğin bilim felsefesindeki yerini incelemiştir. Yapılan analiz eleştirel gerçekçiliğin kurumsal iktisada daha iyi bir yöntem sağlayamadığı sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to clarify the methodology of the original institutional economics and then to evaluate the current attempts to utilize critical realism as a superior methodology for it. After sketching the historical background of the discussions surrounding methodology of science and 19th century economic methodology, the thesis separately analyses the methodology of institutional economics and critical realist stance in the philosophy of science. A critical discussion of the subject matter reaches to the conclusion that critical realism does not offer a better methodology for institutional economics.