Türk dış politikasında Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA): kuruluşu, faaliyetleri ve kuramsal çerçevesi
Turkish international cooperation and development agency (TIKA) in Turkish foreign policy: foundation, activities and theoretical frame
  1. Tez No: 228578
  2. Yazar: RAMAZAN ERDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Devletler arasındaki ilişkilerin belirleyici faktörü olan dış politika kavramı Uluslararası İlişkiler disiplininde ortaya çıkan teoriler ışığında yeniden şekillenmekte ve her yeni teori dış politikayı farklı şekilde değerlendirmektedir. Dış politika teorisi ayrı bir disiplin olmamakla birlikte uluslararası ilişkiler teorileri perspektifinde değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu bağlamda bu çalışmanın konusu; dış politika kavramının teorik yönünü araştırmak ve bu teoriler ışığında dış politika yaklaşımlarının bir analizini yapmaktır. Bu teorik araştırmalar neticesinde Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA)'nın faaliyetlerinin hangi teori ile açıklanabileceği ve TİKA'nın Türk dış politikasında ki etkileri ise bu tezin ana gövdesini oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade etmek mümkündür.(a)Öncelikle dış politika kavramının tanımı araştırılmakta ve dış politika teorilerinin bir açıklaması yapılmaktadır. Bu teorik perspektifler nelerdir ve aralarında ne gibi doktrinsel farklar bulunmaktadır?(b)TİKA'nın faaliyetleri ve gelişimi hangi dış politika teorisi içinde değerlendirilebilir ve TİKA'nın Türk dış politikasında etkileri nelerdir?Bu soruların cevabı araştırılırken TİKA'nın faaliyetlerinin analizini yapmak ve Türk dış politikasına etkisini araştırmak üzere yöntem olarak alan araştırması ve mülakat yöntemi kullanılmıştır.Bu çalışmaların sonucunda TİKA'nın faaliyetlerinin ve gelişiminin Konstrüktivist dış politika teorisi içerisinde değerlendirilebileceği ve uluslararası arenada yoğun faaliyetlerde bulunan TİKA'nın Türk dış politikasına olumlu yönde bir ivme kazandırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of foreign policy, the designation factor of relations among states, has been reshaped and in the light of theories which appeals in international relations and every new theory assets foreign policy differently. However the foreign policy theory isn?t a separate discipline it must be evaluated in the perspective of international relations theory.In this context, the subject of this study: to research the theoretical side of the concept of foreign policy and make an analysis of the foreign policy approaches in the light of these theories. As a result after these theoretical researches in which theory can be explained of the activities of Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA) and also the impacts of TIKA in Turkish foreign policy constitute this thesis main body. In this context the aims of this study can be expressed as:(a)First, the definition of foreign policy is researched and made of an explanation of foreign policy theories. What are these theoretical perspectives and which kinds of doctrinaire differences are there among them?(b)In which theory TIKA?s activities and development can be evaluated and what are the impacts of TIKA?s in Turkish foreign policy?Case study and interview methods have been used as method while researching the answers of these questions to analyze TIKA?s activities and research the impact on Turkish foreign policy.As a result of these studies, it has been reached the conclusion that TIKA?s activities and development could be evaluated in constructivist foreign policy theory and TIKA, acts intensively in international arena, has made a positive acceleration on Turkish foreign policy.