Değişkenlik bağlamında resim düzleminde transparanlık ve espas çözümlemeler
The transparency and spatial analysis within the variability context on the painting plane
  1. Tez No: 228586
  2. Yazar: SERMİN DEMİRLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
?Değişkenlik Bağlamında Resim Düzleminde Transparanlık Ve Espas Çözümlemeler? olan tez eser metninde soyut resim sanatının gelişim evresi içinde yer alan ressamlar üzerinde durularak soyutlama ve salt soyut kavramları ele alınmıştır. Bu noktada; çalışmaların hangi boyutlarda geliştiği belirtilmek istenmiştir.Araştırmalara kaynak teşkil eden referans sanatçıların resim sanatına katkıları, sanat tarihindeki yerleri ve eserlerinin çıkış noktaları üzerinde durulmuştur.Cézanne doğayı geometrik bir şema üzerine oturtmuş, soyut resmin başlangıcına zemin hazırlamıştır. O'nun çalışmaları üzerinde durulmuş, sanatı algılama biçimi ve sanat tarihine olan katkıları irdelenmiştir. Picasso da kendi düşünce sistemiyle bunu birleştirip temelde tüm boyutların küçültülmesine dayanan üçgen ve dikdörtgen gibi belli başlı projektif biçimlere ve çembere varmıştır. Yani nesnenin etrafından dolaşarak her yönünü görmeye çalışmıştır. Böylece Kübizm'in doğmuştur. Kübizm'le beraber gelişen kolaj ve asamblaj tekniği resme farklı bir eleman olarak dahil olmuştur.Mondrian'ın ilk dönem çalışmaları soyutlama olarak başlamış, daha sonra tinsel bir boyut alarak salt soyut olarak devam etmiştir. Ayrıca tez çalışmaları, Mondrian'ın ? Ağaçlar Dizisi?yle konu olarak ortaklık göstermesi nedeniyle incelenmiştir. Daha sonra Kandinsky, Malevich, Rothko ve Richter ile devam edilmiştir.Tezin adının belirlenmesi doğrultusunda önemi olan transparanlık kavramı doğada değişkenlik gösteren atmosferik olayların fizik gerçekliklerinin çalışmalarda hangi bağlamda ele alındığı üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra transparanlığın yaşamdaki bazı açılımları ele alınmıştır. Espasla olan ilişkisi üzerine de resim düzlemindeki yeri ve amacı belirlenmiştir.Resimsel espası, tez çalışmaları çerçevesinde araştırarak genel bir bilgi sunmayı hedeflemiştir.Son bölümde ise tez çalışmaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the thesis work, ?The Transparency and Spatial Analysis within The Variability Context On The Painting Plane?, the concepts of abstraction and the absolute abstract have been handled from the point of the painters those took place at the evaluation period of the abstract painting art. In this point, it is aimed to specify that to what extent the works had been improved.In this study, it is especially emphasized the contribution of the reference artists that?s been providing the main source of the research to the painting art, their understanding of art and inspirations.Cézanne set the nature by a geometrical scheme and became one of the fundamentals of the abstract painting. Since then academics have been studied, analyzed his works, his way of perceiving the art and his contributions to the art history. Also Picasso by assembling this point of view with his own technique has also gotten some projective shapes like triangle, rectangle and circle by the diminution of the dimensions. In this way, the art movement Cubism has been flourished. The collage and assemblage techniques improved by the cubism have been included within the art of painting as diverse elements.Mondrian?s early period works had began as abstraction, than carried on as absolute abstract by having a spiritual aspect. In additionto this, academic studieshave been carried out because of the common subjects with Mondrian?s ?Series of Trees?. The studies have been continued with Kandinsky, Malevich, Rothko and Richter.The transparency concept which is important to specify the name of the thesis, is taken from the point of view that according to which aspects of the physical reality of the variations of the atmospheric events in the nature had been examined and been emphasized. Besides, the evolutions of the transparency in life has been searched. Its place and aim on the painting plane has been specified because of its relation with the space. It is intended to inform by researching the space about the painting with the help of the thesis work.In the last part, the thesis works were harped on.