Öğretmenlerin yabancılaşma algıları
Teachers' perceptions of alienation
  1. Tez No: 262114
  2. Yazar: F. ŞEHKÂR FAYDA KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin yabancılaşma algı düzeylerini tespit etmeyi, yabancılaşma duygusunu Güçsüzlük, Kuralsızlık/Normsuzluk ve Toplumsal Yalıtılmışlık boyutları açısından yaşayıp yaşamadıklarını belirlemeyi ve bu bağlamda öğretmen yabancılaşma düzeyi ile cinsiyet, yaş, medeni durum, çalışma süresi ve okul türü değişkenleri arasında istatistiksel açıdan fark olup olmadığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma evrenini, İstanbul İli Beşiktaş İlçesinde resmi ilk ve orta dereceli okullarda 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında görev yapan 1286 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, oranlı eleman örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenen 300 öğretmenden oluşmaktadır. Örneklemi oluşturan öğretmenlere ?Dean Yabancılaşma Anketi?, kişisel bilgiler bölümü eklenerek uygulanmıştır. Elde edilen veriler, istatistik programı SPSS'te çözümlenmiştir. Cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre yabancılaşma düzeyinin farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için t-testi ve diğer demografik değişkenler için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin yabancılaşma algıları, ?bazen? düzeyinde bulunmuştur. Boyutlar açısından bakıldığında, en çok Kuralsızlık boyutunda yabancılaşma tespit edilmiştir. Yabancılaşma düzeyinin ikinci derecede algılandığı boyut ise Güçsüzlük, yabancılaşmanın en az algılandığı boyut ise Toplumsal Yalıtılmışlık boyutudur. Cinsiyet-yabancılaşma düzeyi/Güçsüzlük boyutu, medeni durum-Toplumsal Yalıtılmışlık boyutu, çalışma süresi-Kuralsızlık boyutu, okul türü-yabancılaşma düzeyi/Kuralsızlık ve Toplumsal Yalıtılmışlık boyutları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık görülmüştür. Bunun yanında, yaş değişkeni ile yabancılaşma düzeyi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine teachers? perceptions of alienation with the dimensions of powerlessness, normlessness and isolation, and whether or not their perceptions change according to the variables such as sex, age, marital status, seniority and school type. The total field under survey consists of 1286 teachers working in public primary and secondary schools of Besiktas, one of the outstanding regions in Istanbul, during the 2008-2009 Academic Year. 300 teachers are selected as the research sample by using the method of proportional sampling unit. Those 300 teachers are surveyed by means of ?Dean Alienation Scale?. The SPSS (Statistical Package for Social Sciences) is used to analyze the data gathered by the research instruments. So as to determine whether or not there has been any difference among the teachers? perceptions of alienation, with its three dimensions, according to sex and marital status variables, t-test techniques are used. On the other hand, variance analysis (One-Way ANOVA) is used to determine whether or not there has been any difference among the teachers? perceptions of alienation, with its three dimensions, according to the other variables. The research results indicate that teachers have the perception of alienation at the level of ?sometimes?. As for the results analysed according to the dimensions of alienation; Normlessness has the highest degree, the second dimension determined by the teachers? perceptions of alienation is Powerlessness and the third one is Isolation. There have been statistically significant differences between sex variable-alienation level/Powerlessness, marital status-Isolation, seniority-Normlessness, school type-alienation level/Normlessness and Isolation. On the contrary, there has been statistically no significant difference between age variable and alienation level.