İsmail Hakkı Bursevî' nin Rûhu'l-Beyân tefsirinde hârikulâde olaylar
Extraordinary events in the commentary named Rûhu?l-Beyân of İsmail Hakkı Bursevî
- Tez No: 228605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Müfessir İsmail Hakkı Bursevî'nin tasavvuf-kelâm ilişkisi açısından önemli eseri Rûhu'l-Beyân tefsiri, hârikulâde olayların mahiyeti ve anlaşılması bakımından yararlı bilgiler içermektedir.Müellif hârikulâde olaylara yönelik, mûcize, irhâs, kerâmet, maûnet, istidrâc, sihir, fal, büyü, tılsım ve rukye gibi kavramları aklî ve naklî deliller kullanarak ele almış, onlar hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur.Bursevî, söz konusu problemlerle ilgili ayetlerin tefsirini yaparken, daha çok nakil tarafı ağır basmış, yeri geldikçe de aklî değerlendirmeler de bulunmuştur. Bu haliyle yazar, klasik Ehl-i Sünnet çizgisini korumakla birlikte, tasavvuf bilginlerinin görüşleri doğrultusunda kanaatlerini sergilemiştir.Öte yandan İsmail Hakkı, yaşadığı dönemin etkisiyle halk arasında yaygın olan büyü, sihir, rukye gibi terimleri incelemiş, bunların İslam akâidi açısından değerlendirmesini yapmıştır.
Özet (Çeviri)
Commentary named Rûhu?l-Beyân, whlch ls a significant literary work of glossator İsmail Hakkı Bursevi as of Islamic mysticism and Theology relation, includes useful information for the understanding and content of extraordinary events.Author considered the concepts such as miracle, oracle, special help of god, magic and fortune about the extraordinary events by making use of intellectual and spiritual evidences, and made evaluations about them.Bursevi, while interpreting verses related to the problems in question, generally his commentary knowledge had dominated and he had mental evaluation as the occasion rises. On an as-is basis the author, together with protecting the classic sunna, presented his beliefs in accordance with scholars of Islamic Mysticism.On the other hand, İsmail Hakkı had analyzed concepts such as magic and glamour that are widespread within the people with the affect the period they lived in, and had evaluated them from the point of Islamic dogmas.