Bir Osmanlı mühtedisi olarak Abdülahad Davud
Abdulahad Davud as an Ottoman Muslim
- Tez No: 228606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Tarih, Biography, Religion, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Hıristiyan bir Papaz iken sonradan Müslüman olan Abdülahad Davud'utanıtmayı, onun ve eserlerinden yola çıkarak görüşleri hakkında bilgi vermeyiamaçlamıştır.Bu çalışmada üzerinde durulan temel konular, Abdülahad Davud'un hayatı, eserleri veHz. Peygamber'in Kitab-ı Mukaddes'te müjdelenmesi (Tebşîrât Problemi) veHıristiyanlık hakkındaki görüşleridir.Bu çalışmayı yaparken yöntemimiz Abdülahad Davud'un eserlerinden yararlanarakgörüşlerini belli başlıklar altında toplamak olmuştur. Onun görüşleri objektif birşekilde alınmış, görüşleri hakkında tasdik edici ya da tekzip edici bir üslupkullanmayıp, sadece ilgili konuda ne düşündüğü ifade edilmiştir.Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Abdülahad Davud'un hayatı veeserlerini incelenmiştir. İkinci bölümde, onun İncil ve Tevrat'ta Hz. Peygamberinmüjdelenmesi hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde ise onunHıristiyanlık hakkındaki görüşleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde AbdülahadDavud'a bir reddiye yazan Muallim Ohannis Kirkoryan'ın görüşlerine de yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been written to inform about Abdülahad Davud, who converted toIslam after working as a Christian priest, and his views on Islam and Christianitybased on his works.The issues covered here are Abdülahad Davud?s life, works and his views onChristianity and Muhammed (pbu) being heralded in the Bible.When doing this search, my method is to categorize Abdülahad Davud?s ideas undersome headings according to his Works. His ideas have been extracted objectively andexpressed in a noncontradictory way.The thesis consists of there parts. In the first part are Abdülahad Davud?s life and hisworks. In the second part are his views on Muhammed (pbu) being demonstrated inthe Bible and the Torah. In the third part are his views on Christianity.