Türkiye'de Vergi Yargısı ve İdari Yargı arasındaki görev ayırımı
The differentation of competence between tax courts and administrative courts in Turkey
  1. Tez No: 228631
  2. Yazar: İSMAİL ÜZGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mali olayların nitelik ve nicelik olarak artış göstermesi üzerine mali olaylar nedeniyle ortaya çıkan sorunların nihai çözüm yolu olarak yargı yolunun da önemi artmıştır. Söz konusu mali olaylar nedeniyle ortaya çıkan vergi uyuşmazlıkları da vergi yargısı sisteminde çözümlenmektedir. Fakat gerek mevzuattaki yeterli düzenlemelerin bulunmaması, gerekse düzenlemeler hakkında yeterli bilginin uyuşmazlıkların tarafı olan şahıslar tarafından bilinmemesi nedeniyle uygulamada çeşitli sorunları gündeme getirmektedir.Bu çalışmanın araştırma problemi, Türkiye'deki ülkemizdeki vergi yargısı sitemi içinde yer alan idare ve vergi mahkemelerinin görevlerini belirginleştirmek olarak ifade edilebilir. İdari yargı düzeni içinde bulunan vergi mahkemeleri hangi uyuşmazlıkları çözümlemekle yetkilidir? İdari yargı mercileri önüne gelen uyuşmazlıklarda görev konusunu nasıl çözümleyecektir?Bu çerçevede yapılan çalışma sonucunda idare ve vergi mahkemeleri arasında ortaya çıkacak görev uyuşmazlıklarının çözümünde ilk olarak bu konudaki yasal düzenlemelere başvurulmakta, bu konuda herhangi bir yasal düzenlemenin bulunmaması halinde ise başvurulacak kaynak yargı içtihatları olmaktadır. Çalışmamızda çeşitli uyuşmazlıklar hakkındaki yargı kararlarına da yer verilmek suretiyle görevli mahkemenin hangisi olacağı yolunda fikirler verilmeye çalışılmıştır. Bu yönüyle bakıldığında çalışmanın bulgularının oldukça önemli pratik imaları olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Like the whole world, depending on increases at problems caused by financial events as quality and quantity; the importance of the Judiciary has rised.. The tax disputes that arised because of this financial problems, are being solved before the Tax Courts. But becuase not having adequate embodiments and becuase of the deficiency of the parties of the disputes, there are lots of problems at applications of tax law.The subject of this research is can be denoted as to clarify the functions of the administrative and tax courts in the Tax Judiciary System. What kind of disputes are meant to be solved before Administrative Court, how Administratice Courts can solve the competence issues?İn this context, to solve the competence issues arised between Tax Courts and Administrative Courts, we first apply to the judicial embodiments, in case of the legal loophole, we apply to the jurisprudence. İn this research, we tried to give opinions about to find the competent court about the competence issues. As we look in this perspective, we might say that there are very important pratical glances of diagnoses of this research.