5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun yerel yönetimlere getirdiği yenilikler
Innovations to municipalities that are caused by the '5018 numbered Public Financial Management and Control Law'
- Tez No: 228630
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzde dünyada ve Türkiye'de sanayileşme ve yeni teknolojiler üretme bağlamında özel sektörde hızlı gelişmeler vukuu bulurken bu büyüme ve gelişmeler karşısında Kamu kesimi büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntılar karşısında Dünya genelinde gelişmiş ülkelerin mali yönetimlerini bir reform sürecine tabi tuttuğu görülmektedir. Dünya genelindeki bu gelişmeler neticesinde, ülkemizde de dünya uygulamalarına ayak uydurabilecek bir mali yönetim reformu yapılması gereği zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda kamu kaynaklarının daha iyi ve rasyonel kullanımı konusu ön plana çıkarılarak bunların daha etkin, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanılması amacıyla kamu maliyesi alanında birçok reformlar yapılmıştır.Bu reformların en önemlisi ?5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu?nun çıkartılıp yasalaştırılması olarak gösterilebilir. Çıkarılan bu kanun sayesinde kamu kaynakları daha etkin ve verimli kullanılabilecekken, hesap verebilirlik ve mali saydamlık sağlanabilecektir. Bununla birlikte Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım sürecinde de müstakil bir başlık altında ele alınan kamu mali kontrol sistemi, tarama sürecinde ve katılım müzakerelerinde bir kilometre taşı olmaktadır.Bu çalışmamızda, çıkarılan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun Türk Bütçe Sistemi'ne getirdiği yenilikler ve Türk Mali Sistemi'ne olası etkileri yerel yönetimler perspektifinden incelenmiş, bu konuda öne çıkan sorunlar tartışılmıştır. Bununla birlikte kanunun BUSKİ'de nasıl uygulandığı ekler kısmında verilerek kanunun daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanmıştır.Çıkarılan 5018 Sayılı Kanun ile aynı işlevi gören 1050 sayılı eski kanun arasında yapılan karşılaştırmalar neticesinde, yeni kanunla birlikte kamu sektöründe şeffaflık kavramının bütünüyle sağlandığı, iyi işleyen bir hesap verme mekanizmasının kamuda yer bulduğu, bütçe bütünlüğünün sağlandığı ve bütçelemeden önce yapılan stratejik planlar sayesinde kaynak-hizmet ve maliyet-fayda analizleri yapılarak gereksiz harcamaların önüne geçilmeye çalışıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the world and in Turkey, industrialization and producing new technology in the private sector is developing rapidly. In the contrary, the Public sectors are financially straitened against the developments. It is to be seen that the developed countries all around the world insert their financial managements into a reformation process. As a result of the developments in the world, it has become absolutely necessary in our country to make a Financial Management Reform in order to keep in step with worldwide applications. In this context, the better and rational use of public sources became the most urgent thing. And there are made a lot of Public Finance Reformations for the purpose of using the public sources more economic, more active and more efficiently.The most important one of these reforms is enactment and legalization of ?5018 numbered Public Financial Management and Control Law?. Owing to this law, public sources will be used more effective and efficient; it will be provided rendering an account and financial transparency. In addition to this, the financial control system discussed under the independent headline in the process of turkeys being member of European union public is milestone in the process of researching and negotiation term.The innovations to the ?Turkish Budget System? and the possible influences to the ?Public Financial Management? that are caused by the ?5018 numbered Public Financial Management and Control Law? were inspected in this study out of the perspective of municipalities. The problems that come into prominence were also discussed in this study. Furthermore, the application way of the law at BUSKİ has been given in the appendices part with the intention of finding out the law better.As a result of the comparisons that were made between the 5018 numbered law and the 1050 numbered law ; it is determined that the concept of transparency, a good working ?rendering an account? mechanism and the entireness of the budget are provided with the new law. And owing to the strategic plans that were made before the budget, unnecessary expenditures were prevented by making source-duty and cost-benefit analyses.